İsmail Saymaz

İsmail Saymaz

İsmail Saymaz hakkında

İsmail Saymaz Kimdir?

İsmail Saymaz, Rize'de 11 Temmuz 1980 tarihinde doğdu. Aslen Erzurumlu olan Saymaz, ilkokul ve lise öğrenimini Rize'de tamamladı. Saymaz, lise yıllarında ülkücü çizgide görüşlere sahipti ancak edebiyat öğretmeninin önerdiği kitaplar ile sol kesime ilgisi başladı. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı. Halen bu üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

İsmail Saymaz, medya yaşamına 15 yaşında yerel radyolarda edebiyat programları yaparak başladı. Bundan sonra ise yerel televizyon kanallarındaki tartışma programlarına katıldı. Gazetecilik hayatına ise ilk olarak Rize'de başladı. Ardından İstanbul ve Konya gibi şehirlerde bulunan yerel gazetelerde çalıştı. 2002 yılında Radikal gazetesinde çalışmaya başladı.

'100 Basın Kahramanı'ndan biri

İnsan hakkı ihlalleri ve düşünce özgürlüğü üzerine çeşitli haberler yaptı. Bu konularda kitaplar yayımladı. Erzincan davası ve çeşitli haberleri sebebiyle yirmiye yakın davada yüz yılı aşkın hapis cezası istemiyle yargılandı. Gezi Parkı protestolarının yaşandığı dönemde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın darp edilme görüntülerini ortaya çıkardı, kamuoyu ile paylaştı. 2014 yılında ise Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından yılın “100 Basın Kahramanı” listesinde yer aldı.

ByLock'un sahibi ile röportaj

Hürriyet gazetesinde muhabirlik yaptığı sırada 24 Ekim 2016 tarihinde FETÖ/PDY üyelerinin iletişim uygulaması olan "ByLock"un patent sahibi David Keynes ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajının arkasından gazeteye soruşturma açıldı. Saymaz'ın ifadesi alındı. Ayrıca bu röportaj, FETÖ/PDY soruşturmalarında "delil" sayıldı. Nisan 2017'de ise bu röportajı ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödüle layık görüldü.

Ve şimdi halktv.com.tr'de

17 Mart 2020 tarihinde Hürriyet'teki işinden ayrıldığını duyurdu. 1 Mayıs 2020'de Bunu Ben de Söylerim adlı programla görev aldığı Best FM'den ayrıldığını açıkladı. Mayıs 2020'de Halk TV'ye transfer oldu ve Neyse O adlı programla kanalda yer almaya başladı. Eylül 2020'de Sözcü gazetesiyle anlaştı ve gazetede muhabir ve yorumcu olarak çalışmaya başladı. Ağustos 2021'de Sözcü'den ayrılarak halktv.com.tr'ye geçti.