Kayı İnşaat işçileri Dışişleri'den sözünü tutmasını bekliyor

Kayı İnşaat işçileri Dışişleri'den sözünü tutmasını bekliyor

Kayı İnşaat'tan 2,5 yıldır maaşlarını alamayan işçiler yarın gerçekleşecek konkordato davası incesinde Kadıköy'de eylem yapıp seslerini duyurmaya çalıştılar.

Kayı İnşaat’ın yurt dışındaki şantiyelerinde ve ofislerinde çalışan 250’ye yakın işçi 2,5 yıldır maaşları ödenmediği için bir ay boyunca İstanbul'un birçok meydanında eylem yaparak seslerini duyurmak ve patronları Coşkun Yılmaz'dan haklarını geri almak için mücadele vermişlerdi. 

ekran-resmi-2021-04-15-17-04-21.png

Kayı İnşaat'tan haklarını alamayan işçiler, koronavirüs salgınına rağmen Türkiye'nin dört bir yanından gelerek, Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu ile birlikte bugün İstanbul Kadıköy’de eylemlerine devam etti.

ekran-resmi-2021-04-15-17-03-38.png

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile görüştüler

Üç aydır adım adım konkordato sürecini takip eden işçiler dün Ankara’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile görüştüklerini açıkladı. 

İşçiler Dışişleri'yle görüşmelerinin detaylarını şöyle aktardı: 

"Dışişleri Bakanlığı’nın konuyu adım adım takip ettiklerini, Bakanlığın ellerinden geleni yaptığını söylediler. Bundan sonra bizim aldığımız, tanıdığımız söz budur. Dışişleri Bakanlığı Kayı İnşaat işçilerinin alacaklarını alabilmeleri için ellerinden geleni yapmalıdır. Bankaların geri çekilmesi için de,  adresimiz Dışişleri Bakanlığı olacak. Ortada bir söz var, getirilen bir süreç var. Biz bunların takipçisi olmaya devam edeceğiz.

ekran-resmi-2021-04-15-17-03-13.png

"Hakim işçilerden yana karar vermelidir"

Devlet yetkilileri bize bir söz verdi. Hakim yarın ya konkordato sürecine devam ya da iflas kararı verecek. Hakim işçilerden yana karar vermelidir.

ekran-resmi-2021-04-15-17-02-11.png

"Bankalar bir adım geri çekilsin"

Bankalar bir adım geri çekilsin. İflas da olsa, konkordatoda olsa öncelik işçilerindir. Biz Afrika’nın o sıcağında canımızı dişimize takıp çalışırken, siz burada rahat koltuklarınızda oturuyordunuz. Yıllarca çalıştık, ama hak edişlerimize el koydular. 15 aydır, 20 aydır 300 aile alacakları bekliyorlar. Yarın mahkemede devlet bize verdiği sözü tutmalıdır. 

"Doktor ameliyat dedi, ameliyat olursam 1 yıl çalışamayacağım"

10 gün önce doktora giden ve MR çekilen Kayı İnşaat işçilerinden Ali Bahri Öksuz, "Doktor, ameliyat olman lazım dedi. Ben ameliyat olursam, 1 yıl çalışamayacağım. Ben devletimin vicdadına soruyorum. Ben nasıl yapacağım, nasıl geçineceğim. Benim iki tane evladım var, ben çalışamazsam varın gerisini siz düşünün” dedi.