Kayı İnşaat işçileri Bakan Selçuk'a seslendi: Neden hakkımızı aramıyorsunuz?
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 25.01.2021 16:52

Kayı İnşaat işçileri Bakan Selçuk'a seslendi: Neden hakkımızı aramıyorsunuz?

Kayı İnşaat'tan maaşlarını alamayan işçiler eylemlerinin 10'uncu gününde ellerindeki arabuluculuk sözleşmeleriyle, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önünde Bakan Selçuk'a seslenerek, "Neden hakkımızı aramıyorsunuz?" dedi.

Kayı İnşaat'tan maaşlarını alamayan işçiler eylemlerinin 10'uncu gününde ellerindeki arabuluculuk sözleşmeleriyle, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önündeydi. 

Protestolarına devam eden işçiler "İşçiler burada bakanlıklar nerede?" diyerek, Çalışma Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önüne giderek bakanlığa sorumluluğunu hatırlattıklarını bir açıklama yaptılar.

ekran-resmi-2021-01-25-16-12-52.png

Kayı İnşaat İşçileri 60 derece sıcakta Sahra Çölü’nde çalıştı

Maaşlarını almak için eylemelerine devam eden işçilerin açıklaması şu şekilde:

"Kayı İnşaat işçilerinin Eğer bir patron işçilerin parasını ödemiyorsa bu konu Çalışma Bakanlığının sorumluluğu altındadır. Bu konu özel hukuka sıkıştırılamaz. Kayı İnşaat İşçileri 60 derece sıcakta Sahra Çölü’nde çalıştı. Kışın ortasında 10 gündür emeğinin hakkı için direniyor.

"Buradaki işçilerin her biri vergi ödüyor"

İşçiler çalışırken, bu ihaleler alınırken, işçiler Cezayir’e giderken tüm bu adımlardan Dışişleri Bakanlığının, Çalışma Bakanlığının haberi var. Buradaki işçilerin her biri vergi ödüyor. Bakanlık bu ülkenin yurttaşına sahip çıkmalı. Konu patronla işçiler arasına bırakılmamalı.

ekran-resmi-2021-01-25-16-13-13.png

"Çalışma Bakanlığı bu duruma el atmak zorundadır"

Bu özel hukuk olarak tanımlanıp Coşkun Yılmaz’ın inisiyatifine bırakılamaz. Çalışma Bakanlığı’nın görevi işçileri korumak, çalışma hayatını düzenlemektir. Kayı İnşaat işçileri çalışıp hakkını alamıyorsa Çalışma Bakanlığı bu duruma el atmak zorundadır. Çalışma Bakanlığından en kısa sürede bir randevu bekliyoruz. Bakanlık bu sorunu çözene kadar buradan gitmeyeceğiz.

"Kayı İnşaat işçilerle arabuluculuk sözleşmesi yaptı" 

Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz, işçilerle arabuluculuk sözleşmesi yaptı. Borcunu ödeyeceğine dair teminat verdi. Coşkun Yılmaz’ın yeni yatırımlar yaparken parası var da işçiler hakkını isteyince mi yok?

İşçiler Bakan Selçuk'a seslendi: Neden hakkımızı aramıyorsunuz?

İşçiler, Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a seslenerek; “Neden hakkımızı aramıyorsunuz, biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Coşkun Yılmaz o ihaleleri alırken sizin bakanlığınızın izni ile aldı. Şimdi neden bizi görmüyorsunuz?” diye sordu. 

"Hakkımızı almadan gitmeyeceğiz" diyen işçiler tekrar Coşkun Yılmaz’ın Levent’teki ofisinin önüne gitti. 

Emek