Dışişleri Bakanlığı söz verdi: Kayı İnşaat işçileri haklarını alacak
Ekleme: | Güncelleme: 27.01.2021 16:32

Dışişleri Bakanlığı söz verdi: Kayı İnşaat işçileri haklarını alacak

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Coşkun Yılmaz'ın Antep Şehir Hastanesi hisseleri üzerinden Kayı İnşaat işçilerinin, hak edişlerini ödeyeceğini ve konuyu en üst düzeyde takip edeceklerinin sözünü verdi.

TBMM'de gerçekleşen Dışişleri Komisyonu'nda HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, 2 yıldır maaşlarını alamayan Kayı İnşaatı işçilerinin kazanılmış haklarını ne zaman alacaklarını sordu. 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Coşkun Yılmaz'ın Antep Şehir Hastanesi hisseleri üzerinden Kayı İnşaat işçilerinin, hak edişlerini ödeyeceğini ve konuyu en üst düzeyde takip edeceklerinin sözünü verdi.

whatsapp-image-2021-01-27-at-13-51-04-1.jpeg

Meclis'te gerçekleşen Dışişleri Komisyonu'nda Kayı İnşaatı işçilerinin hak edişlerinin ödeneceği yönünde verilen sözün tam metni şöyle: 

"Cumhurbaşkanımız dahil en üst düzeyde takip ediyoruz" 

"Sayın Kemalbay’ın Cezayir Kayı İnşaat bağlamında bir sorusu oldu. Uzun süredir gündemimizde yer alan bir konu. Son dönemde Kayı İnşaatta çalışmış işçilerimizin de şirketin merkezinin önünde yaptığı eylemler söz konusu. Esasen uzun süredir burada işçilerimizin alacaklarının kendilerine temin edilmesi konusunda biz devlet olarak Sayın Kemalbay’ın bahsettiği o her türlü girişimi en üst düzeyde Sayın Bakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız gündeme getirdi Cezayir makamları nezdinde.

Gaziantep Şehir Hastanesi Hisseleri satılarak ödenecek

Burada tabii, Kayı İnşaatın Sayın Kemalbay’ın da bahsettiği gibi ticari olarak içinde bulunduğu durumu bahane göstermesi kabul edilemez. Son eylemler çerçevesinde ben de bizzat işçi temsilcileriyle görüştüm, firma sahipleriyle görüştüm. Son olarak yine bu konuda firma sahibinin beyanlarından anladığımız kadarıyla Gaziantep’te şehir hastanesindeki hisselerini satmak suretiyle işçilerin borçlarını ödeyeceği yönünde bir taahhüdü oldu. Bu taahhüdünün de takipçisiyiz.

"Devlet olarak işçilerimizin haklarının ve alacaklarının takipçisiyiz"

İşçilerimizin haklarının dünyanın neresinde olursa olsun, tabii ki biz buna bir işçi işveren ilişkisi olarak bakıp işçilerimizin bu sorunlarını göz ardı edemeyiz. Devlet olarak işçilerimizin haklarının ve alacaklarının takipçisiyiz. Bu konuda gerek firma üzerinde... Tabii, firmanın Cezayir makamlarıyla da birtakım vergi bağlamında sorunları söz konusu bunları da bahane göstermeksizin işçilerimizin alacaklarının bir an evvel temin edilmesi konusunda devlet olarak en üst düzeyde gerekli girişimleri yapmaya devam ediyoruz. Bu konuyu da özellikle Komisyonumuzla paylaşmakta fayda görüyorum."

Haklarını alanaca kadar durmayacaklar 

2 yıldır alamadıkları maaşlarını alabilmek için 11 gündür hak arama mücadelelerine devam eden Kayı İnşaatı işçileri, Dışişleri Bakanlığı'nın bu sözünün peşinde olduklarını ve haklarını alana kadar durmayacakları bildirdi. 

whatsapp-image-2021-01-27-at-13-51-04.jpeg
Kayı İnşaat işçilerinden, Coşkun Yılmaz hakkında suç duyurusu İlgili Haber: Kayı İnşaat işçilerinden, Coşkun Yılmaz hakkında suç duyurusu
 

Gündem