Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na Türkeş anması yanıtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Alparslan Türkeş'i anma toplantısında yaşananlarla ilgili, "Baskın Kuran tilaveti sırasında yapılıyor. Siz neden böyle bir şey yapıyorsunuz? İnsanlar orada Alparslan Türkeş'i anıyor. Polislerin bir anlamda korumasında, oraya baskın düzenlenmesi doğru değil" açıklanmalarına yanıt verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Aralık 2021 16:12
Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na Türkeş anması yanıtı

Süleyman Soylu, bir otelde düzenlenen Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneğinin 26. İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türk polisinin önemli başarılara imza attığını söyledi.

Terörle mücadeleye değinen Soylu, Türkiye'yi terörden arındırdıklarına ve arındırmaya devam ettiklerini söyledi. Bakan Soylu, "Terör örgütlerine diz çöktürmeye çalışıyoruz" sözlerini sarf etti.

'Bu kadar büyük bir iftira Türk polisine, Türk devletine atılabilir mi'

Soylu, Kılıçdaroğlu'nun Alparslan Türkeş'i anma toplantısında yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada, "Baskın Kuran tilaveti sırasında yapılıyor. Siz neden böyle bir şey yapıyorsunuz? İnsanlar orada Alparslan Türkeş'i anıyor. Polislerin bir anlamda korumasında, oraya baskın düzenlenmesi doğru değil" sözlerine de tepki gösterdi:

"Yeni şeyler görüyoruz, üzülüyorum. Ana muhalefet partisi başkanı diyor ki 'Polis eliyle bir vakfın toplantısını bastırdı'. Böyle bir şey olabilir mi? Bu kadar büyük bir iftira Türk polisine, Türk Devleti'ne atılabilir mi? Ankara'daki bir vakfın toplantısından bahsediyor. Polis orada güvenlik tedbirini almış, il emniyet müdür yardımcısını görevlendirmiş. Gelen davetlilerin kim olduğunu, nasıl olduğunu bilmeden polis bunu yaptı diye iftira atmak, ana muhalefet partisi başkanına yakışır mı? Ana muhalefet partisi başkanı bugün sabah çıktığı televizyon programında suçluyu över mi? Türkiye'ye, Türkiye'nin İçişleri Bakanı'na, Türkiye'nin hükümetine, devletine iftira atar mı? İktidar olmak başka bir şey, siyaset yapmak başka bir şey. Muhtarlarla toplantı yaptığımız zaman 'Niye muhtarlarla toplantı yapıyorsunuz' dediler, sonra kendileri muhtarlarla toplantı yapmaya başladılar. Türk polisini her zaman kendilerine rakip olarak gördüler, ama 2023 yaklaştıkça Türk polisi onlar için kıymetli olmaya başladı"

Bakan Soylu, hukukun ve kanunun öngörmediği hiçbir işin, Türk Polis Teşkilatı'nda olamayacağının altını çizdi.

'Tek başıma kalsam da kabul etmiyorum'

"Suçlular iftira edecekler, Türk medyasında hepimizin gördüğü, Avrupa'nın, Amerika'nın, burada birilerinin beslediği kalemler iftira edecekler, her daim polisin, devletin karşısında olanlar iftira edecekler, onlar haklı sayılacak biz haksız sayılacağız. Bu adalet dünyanın neresinde? Ben bunu tek başıma kalsam da kabul etmiyorum" diyen Soylu, Türkiye'nin 2 bin yıllık onurlu bir devlet olduğunu anımsattı.

Bütün dünyanın ayağa kalkarak, Türkiye'yi teslim alamadığına işaret eden Soylu, 15 Temmuz darbe girişiminin sadece Fetullahçı Terör Örgütü tarafından yapılacak bir darbe olmadığını, bütün Batı'nın işin içinde olduğunu, FETÖ'nün aparat, uşak, hain olarak kullanıldığını belirtti. Süleyman Soylu, Türkiye'yi ele geçiremeyenlerin, parça parça intikam almak istediğine dikkati çekti.

Kolombiya'da ele geçirilen ve Türkiye'ye gönderileceği iddia edilen 4 ton 900 kilogram kokaine de değinen Soylu, "Biz, yakaladığımız bir kilogram eroinde bayram yapıyoruz. Bu kadar iftiranın, bu kadar yalanın olduğu bir dönem olmamıştır. İnanın, böyle bir dönem, suçluların bu kadar övüldüğü, suçlulara bu kadar siyaset üzerinden mahkumiyet sağlandığı bir dönem hayatta olmamıştır. Ben ilk kez yaşıyorum böyle bir dönemi" diye konuştu.

Soylu, 3600 ek gösterge konusunda ise "3600 ek gösterge meselesi, Türk Polis Teşkilatının anasının ak sütü gibi helaldir" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu konuda Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde gerekli talimatları verdiğini aktaran Soylu, 2022'de bu konudaki düğümün çözüleceğini bildirdi.

'Emniyet teşkilatımız, yeni hedeflere kararlılıkla yürümektedir'

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ise "176 yıllık mazisine sayısız başarılar sığdıran, milletin desteğiyle her geçen gün güçlenen emniyet teşkilatımız, yeni hedeflere kararlılıkla yürümektedir. Devletimizin bekası, milletimizin can ve mal güvenliği için canını ortaya koyan her bir mensubumuz, hedeflerimize ulaşmamızda en büyük hazinemizdir" diye konuştu.

Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Genel Başkanı Mustafa Acar da Bakan Soylu'ya, programa katılımından dolayı teşekkür etti. Acar, kolluk kuvvetlerinin başarılı çalışmalarını takdirle takip ettiklerini söyledi.