Kutalmış Türkeş ağabeyi Tuğrul Türkeş'i eleştirdi, iktidarı uyardı

Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş, Alparslan Türkeş Vakfı’na yönelik saldırıya ilişkin ağabeyi Tuğrul Türkeş’in konuşmak istememesine tepki gösterdi. "Burada konuşmayacak ne var? En azından kınaması lazım" diyen Ahmet Kutalmış Türkeş, iktidarın da bunlara göz yumarak sürekli irtifa kaybettiğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Kasım 2021 17:30
Kutalmış Türkeş ağabeyi Tuğrul Türkeş'i eleştirdi, iktidarı uyardı

Ankara'da Alparslan Türkeş Vakfı'nın düzenlediği MHP'nin kurucu ismi Alparslan Türkeş’in doğum günü sebebiyle yapılan anma etkinliğinde Ülkü Ocakları üyesi olduğu iddia edilen kişiler ile etkinliğe katılanlar arasında kavga çıktı.

Saldırı sonrası Halk TV programcısı ve Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan'a konuşan Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için, "Evimize savaş açtı" dedi.

Seval Türkeş özetle şunları dedi:

“Bu saldırı iç çatışma çıkarmayı amaçlayan bir provokasyon gibi. MHP’nin direkt sorumluluğunu görüyorum. Eğer sorumluluğu yoksa, Sayın Bahçeli’nin Ankara İl Başkanı’nı görevden alması gerekiyordu. Türkeş, bugün yattığı yerden kalksa bu saldırganlar kaçacak delik arar. Böyle bir tablo hem utanç verici, hem de çok üzücü.

Sayın Bahçeli, Türkeş’in ölümünden itibaren şahsıma ve evimize savaş açtı. Benim kendisine bir saygısızlığım olmadı ama o beni sürekli engelledi. Yıllardır bu baskının altındayız. MHP radikal bir değişime gitmediği sürece memleket huzur bulamaz.”

'Düşün yaklamızdan'

Türkeş'in kızı Ayyüce Türkeş ise, ''İçinizdeki gizli Türkeş kini bitmedi gitti. Utanın o isim sayesinde bu dünyada görmediğiniz her şeyi gördüğünüz her şeye de sahip oldunuz. Yeter artık sömürdüğünüz ülkücü camia da Türk Milleti de bıktı sizden düşün yakamızdan" ifadelerini kullandı.

halktv.com.tr Yazarı İsmail Saymaz'a konuşan Ahmet Kutalmış Türkeş ise MHP'yi ve polisi suçladı. Türkeş, baskının MHP'nin talimatıyla polis gözetiminde yapıldığını iddia etti. Gündem olan bu açıklamaların ardından Ahmet Kutalmış Türkeş bu sefer ANKA’ya konuştu.

'Alparslan Türkeş’i sevmeyen birinin yapacağı İştir'

"Alparslan Türkeş’in anılmasına engel olmak, ananlara saldırmak Alparslan Türkeş’i sevmeyen birinin yapacağı iştir" diyen Kutalmış Türkeş şunları söyledi:

"Alparslan Türkeş’in kurduğu, Alparslan Türkeş’in sayesinde var olan ve onun sayesinde oturdukları koltuklardan Alparslan Türkeş’in anıldığı, Alparslan Türkeş toplantısına saldırı. Bunu tarafsız bakan herkes nasıl değerlendirir. Haince. Değil mi? Normal bir hareket değil.

Emniyet'in açıklaması

Emniyetin açıklaması için "Ne diyecek, 'izin verdik' mi diyecek?" diye soran Türkeş, şöyle devam etti:

Orada içeri girenleri tanıyan sivil polisler var. Onlar sivil polislerle içeri girdi. Ankara polisi onları tanıyor. Küfrederek, hakaret ederek, bağırarak girmişler. O sırada anlamıyor mu niye geldiğini? Bir de saldırıdan sonra koca salonda bağırış kopuyor, saldırı oluyor. Videoda gözüküyor, içeri giren polis filan yok. Olayın sonunda 4-5 polis giriyor ki karşı taraf onlara saldırdığı için giriyor. Onlar saldırıyı gerçekleştirirken hiçbir polis girmiyor içeri."

Tuğrul Türkeş’in konuşmak istememesine tepki

Tuğrul Türkeş'in olay hakkında sessiz kalmasını eleştiren Ahmet Türkeş, "Konuşmamayı tercih etmemesi çok yanlış ve ayıp. Sonuçta orası Alparslan Türkeş, senin de baban. Onun vakfı. O da oraya davetli. Yani şunu demek istiyorum, Alparslan Türkeş anılıyor, anılan kişi senin baban. Alparslan Türkeş Vakfı anıyor. Burada konuşmayacak ne var? En azından kınaması lazım. ‘Büyük bir terbiyesizlik’ demesi lazım. Ama demiyor. Hükümetin içinde olduğu ve oraya gelenleri hükümet koruyup, kolladığı için. Zaten Ankara, Türkiye’nin Başkent’i. Türkiye’nin başkentinde Ankara İl başkanı gelecek, 70-80 kişi oraya girecek, saldıracak. Polis de bunu izleyecek. Adamı gözaltına alırsın en azından, adamın dokunulmazlığı yok ki niye gözaltına almıyorsun. Hiçbir faaliyet yok" ifadelerine yer verdi.

'Gönülleri kör olmuş'

Türkeş, hükümetin bu saldırılara göz yumarak irtifa kaybettiğini de söyledi:

"Yalnız hükümetin yanıldığı nokta şu: Bunlara göz yumarak sürekli irtifa kaybediyor, yanlış yapıyor. Adaletsizliğe çanak tutarak hiç kimse ilerleyemez. İlerlemiyorlar ama niyeyse herhalde artık, başkalarına diyorlardı önceden, gözleri gönülleri kör olmuş. Mühürlenmiş. Sürekli kaybediyorlar."