Son dakika!

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Mart 2022 09:46

Açıyorsun haber kanalını, alt yazı fırıl fırıl dönüyor; son dakika…

Son dakika diye verilen yazıyı okuyorsun bildiğin haber…

Mesela, Macron /Putin görüşmesi son dakika…

Mesela, Erdoğan’ın Montrö açıklaması son dakika…

Mesela, Zelenski’nin Avrupa Birliği’ne başvurusu son dakika…

Diyeceksiniz ki, saydıkların son dakika haberleri ne var bunda? Haklısınız diyeceğim ama bir gün sonra da, hatta iki gün sonra da aynı haberleri son dakika diye sunuluyorlar…

İtirazım buna…

Bütün kanallar istinasız ekranın üzerine yapıştırmışlar son dakika yazısı (sanki o yazıyı gören ekrana kilitlenecekmiş gibi) ekranın altında başka haber başlığı var, ekranda konuk bambaşka şeyler söylüyor.

Hangisi son dakika!

Ekrandaki yorumcunun söylediği mi?

Ekrandaki başlık mı?

Ekranın en altından akan yazı mı?

Hangisi son dakika!

32. kanaldan başladım, 40’inci, 41’inci, 42’nci, 44’üncü,45’inci ,47’inci, 48’inci, 53,’incü 62.'inci Kanal’ı dolaştım.

Hepsinde aynı etiket: Son dakika

Ama haberleri bayat, eski son dakika, hükmü geçmiş son dakika. Anlamsız son dakika.

Bunu yapan arkadaşlara diyorum ki; baltayı ayağınıza değil belinize vuruyorsunuz…

(Yeri gelmişken bir parantez açmak isterim. Bu yorumu yapma yetkisini nerden buluyorsun diye soran olabilir. Uzun yazılı basın serüveninden sonra 1993 tarihinde televizyon haberciliğine geçtim. Yanılmıyorsam en eskilerinden biriyim. Parantez içinde bir parantez daha açayım kanıt olarak Show TV kanalın ilk canlı haberinin künyesine baksınlar imzamı göreceklerdir parantez içindeki parantezi kapatıyorum. Daha sonra üstlendiğim görevleri saymıyorum, bu sebeple kendimi bu satırları yazmakta en azından söz sahibi sayıyorum. Ana parantezi kapatıyorum)

Savaşta, depremde, doğal afetlerde, olimpiyatta, festivallerde, sporda hayatın her alanında haberciler birbirleriyle yarışır. Yarışmaları da gerekir. Yarışmazlarsa gazetecilik ölür.

Haber kanalları da birbirleriyle yarışır. Her program, her haber bülteni kendi saat diliminde birinci olmak ister. Bu uğurda elinden gelini yapar. Haklıdırlar. Yarış amansızdır, acımasızdır, yarışın içine girenler amok koşucusu gibidir…

Zaten gazeteciliğin özü de bu değil mi? Ölene kadar haberin peşinde koşmak. Öleceğini bildiğin halde bildiğin yolunda yürümek değil mi?

(yine bir parantez açma ihtiyacı duydum. Postmodernist siyasetin girdabına haber kanalları da mı kapıldı ne? Kimileri bilerek kimileri bilmedin post- truth akımın fırtınasıyla savruluyor mu ne? Parantezi kapattım)

Sonunda ne oldu biliyor musunuz?

Dün akşam saatlerinde tüm kanalların 24 saattir son dakika diye verdiği bayat haberler bir anda gerçek haberin inandırıcılığını savurdu attı.

Ekranlarda yine son dakika etiketi; dün akşam saatleri, altı gibi: Rusya Ukrayna TV binasını vurdu…

Haber kanalı yöneticilerine soruyorum; bu haber yeni mi gerçekten son dakika gibi mi, yoksa gün boyu son dakika etiketiyle verdiğiniz gibi bayatlamış haber mi?

Gerçekten Rusya TV binasını vurdu mu?

O anda mı?

Sizlerin son dakika diye sunduğunuz herhangi bir zaman diliminde mi?

Haber kanalları birbirleriyle yarışacağım daha fazla reyting yapacağım diyerek inandırma seviyelerini hızla seviye kaybetmeye başladı.

Dikkat edin…Gün gelir o son dakika etiketiyle yayınlanan haberler inandırıcılığını yitirir, kanıksanır; kumandanın tuşuna basılıp geçilir…

Tavsiyem budur; dikkat edin!..

Bu mesleki yazı değil. Hadi kısmen mesleki diyelim. Bu hepimizin Ukrayna savaşı nedeniyle zamanımızın TV ekranlarında geçirdiğimiz için yazılmış yazıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar