Sıla'dan Mahsa Jîna Amini için klip

Şarkıcı Sıla, yeni klibini İran'da başörtüsü takmadığı için katledilen Mahsa Amini'ye adadı.

Şarkıcı Sıla, ‘Kalksın Uyuyanlar’ şarkısının klibini İran'da başörtüsü takmadığı için ahlak polisi tarafından katledilen Mahsa Jina Amini'ye ithaf etti. Şarkıcı ayrıca dünya kadınlarına seslenerek Türkçe ve İngilizce bir manifesto kaleme aldı.

Klipte, Amini'nin ölümünün ardından sembol haline gelen saçlardan oluşan bayrağa yer veren Sıla “Dirençli ellerinizi çareyle tutmaya yemin ettim” ifadelerine yer verdi.

Sıla’nın kalem aldığı manifesto şöyle:

"Özgürlük isyan değildir, koşullara bağlı bilinir, değildir. Özgürlük başkasına ait değildir, şahsidir. Karardır, emeldir, zatendir.

Dayatılana 'Hayır' demeyi emin olarak, ürkmeden söylemek, içine çöken kayayı kalbinden çıplak elle fırlatmaktır özgürlük.

Zulmedene akıl, gönül yolu, şifa ve vicdan dilemek, anlamayan herkese anlatmak boynumuzun borcudur.

Hürriyete inancı kırılmış dünyalı bütün kadın kardeşlerim, haysiyetinin peşinde koşan İranlı kadın kardeşlerim, dirençli ellerinizi çareyle tutmaya yemin ettim.

O bayrak bizim.

O bayrak biziz.

Saç savrulan ve haliyle savunulmayandır.

Devran… Döner."

Ne olmuştu?

22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül'de, zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ve "ahlak polisi" olarak adlandırılan İrşad devriyeleri tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltında dövülerek komaya sokulduğu düşünülen Amini, 16 Eylül'de yaşamını yitirdi. Amini'nin ölümü de yıllardır rejimin baskısına maruz kalan kadınlar başta olmak üzere halk için bir kıvılcım oldu.

16 Eylül'den bu yana Tahran, İlam, İsfahan, Kirmanşah, Mahabad, Saqez, Sanandaj, Sari ve Tebriz gibi pek çok şehirde binlerce kişi Amini'nin ölümünün hesabının sorulması ve başta kadınlara yönelik zorunlu örtünme olmak üzere, İran'da kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığa son verilmesi talebiyle sokaklara döküldü. Raporlara göre, aralarında bir kadın ve 16 yaşında bir çocuğun da bulunduğu pek çok kişi öldürüldü, onlarca kişi yaralandı ve tutuklandı.

Etiketler :