İran'da petrol işçileri de Mahsa Amini için greve çıktı

İran'da petrol işçileri de Mahsa Amini için greve çıktı
İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesinin ardından başlayan eylemler bugün 24. gününe girdi. Amini eylemlerine son olarak petrol işçileri de katıldı. Greve çıkan işçiler, "Diktatöre ölüm" sloganları attı.

22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül'de, zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ve 'ahlak polisi' olarak adlandırılan İrşad devriyeleri tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltında dövülerek komaya sokulan Amini, 16 Eylül'de yaşamını yitirdi. Amini'nin ölümüyle başlayan ve ülke geneline yayılan eylemler bugün 24. gününe girdi. Rejim güçlerinin sert müdahalesi sonucu şu ana kadar 185 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı ve üç binden fazla kişi gözaltına alındı.

Greve çıktılar

Amini eylemleri İran’ın güneyindeki petrol işçilerinin grevleri ile yeni bir boyut kazandı. Buşeher eyaletinin Aseluye kentindeki Buşehr Petrokimya Projesi'nde çalışan işçiler "Diktatöre ölüm" sloganlarıyla iş bıraktı. Abadan, Kengan ve Hengam rafinerilerinde çalışan işçiler de greve gitti. Geçen yılki bağımsız sendika ve konseylerin mücadelelerinde ve yaygın grevlerinde öncülük eden bu işçiler, kendi iletişim ağlarını kurarak birlikte hareket etti.

Kaynak:halktv.com.tr