Mahsa Amini'nin kuzeni: Ailemiz ölüm tehditleri alıyor

Mahsa Amini'nin kuzeni: Ailemiz ölüm tehditleri alıyor
İran'da saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ailesinin ölüm tehditleri aldığı bildirildi.

22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül'de, zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ve 'ahlak polisi' olarak adlandırılan İrşad devriyeleri tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltında dövülerek komaya sokulan Amini, 16 Eylül'de yaşamını yitirdi. Amini'nin ölümüyle başlayan ve ülke geneline yayılan eylemler bugün 24. gününe girdi. Rejim güçlerinin sert müdahalesi sonucu şu ana kadar 185 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı ve üç binden fazla kişi gözaltına alındı.

'Konuşmamamız ve bilgilendirmememiz için'

Amini'nin kuzeni Erfan Mortezai, BBC'ye yaptığı açıklamalarda, ''İslam Cumhuriyeti yetkilileri, insan hakları kurumlarıyla konuşmamamız ve dış dünyadan kimseyi bilgilendirmememiz için bize çok baskı yapıyor'' dedi. Mortezai, ''Emini normal bir insandı, siyasi değildi. Rejim onun benimle temas halinde olduğunu ve benim onu bir şey yapması için İran'a gönderdiğimi iddia ediyor. Bunlar sahte bilgi, yalan.' diye konuştu.

Instagram üzerinden

Mortezai, İran devletinin ailesiyle sahte Instagram hesapları aracılığıyla irtibata geçtiğini ve kendilerine protestolara katılmaları durumunda öldürüleceklerini söylediklerini aktardı.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :