Mahsa Amini'nin mezarı başında tüm yasakları deldi: Saçını açtı, saz çaldı

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesinin ardından başlayan eylemler bugün 22. gününe girdi. Kadınların tek başına enstrüman çalmasının yasak olduğu ülkede Kani Pashaei adında bir aktivist ise Mahsa Amini’nin mezarı başında hem saçını açtı, hem de Amini anısına saz çaldı.

22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül'de, zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ve 'ahlak polisi' olarak adlandırılan İrşad devriyeleri tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltında dövülerek komaya sokulan Amini, 16 Eylül'de yaşamını yitirdi. Amini'nin ölümüyle başlayan ve ülke geneline yayılan eylemler bugün 22. gününe girdi. Rejim güçlerinin sert müdahalesi sonucu şu ana kadar 150 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı ve üç binden fazla kişi gözaltına alındı.

43 yıldır süren baskı

İran'da Rıza Pehlevi monarşisinden kurtulmak için 1977'de başlayan ayaklanma iki yıl sonra 'Karşı Devrim' ile Ayetullah Humeyni'nin yönetimindeki molla şeriatına dönüşmüştü. İran'da 43 yıldır, başta kadınlar olmak üzere halka yönelik baskı ve yasaklar sürüyor. Ülkede kadınların dans etmesi de yasak, tek başına şarkı söylemeleri de... Başörtü zorunluğu olan ülkede, kadının saçının açıklık seviyesini mollalar belirliyor. Mollaların belirlediği sınırları geçen saç açıklığı kadının tutuklanması için yeterli oluyor. Veya giyimde vücudun 'belirgin' olması da buna birer gerekçe. Ülkede kadınlar; eşlerinin veya babalarının izni olmadan yurtdışına çıkamıyor. Babasının izni olmadan evlenemeyen kadınlar, boşanma sürecinde de kıskaçta kalıyor. Çünkü boşanmada karar merci yine erkek tarafı oluyor. Erkeğin talebiyle ancak boşanabilen kadının, çocuğu üzerinde de hiçbir velayet hakkı yok.

Mezarı başında yasakları deldi

Kadınların tek başına şarkı söylemesinin ve enstrüman çalmasının yasak olduğu ülkede Kani Pashaei adında bir aktivist dün, Mahsa Amini’nin Saqqız kentindeki mezarını ziyaret etti. Baş açık olduğu görülen Pashaei, tüm yasakları delerek Amini'nin mezarının başında, Amini anısına saz çaldı. İranlı gazeteci Kaveh Ghoreishi tarafından sosyal medyada paylaşılan bu anlara dair görüntüler ise yüz binlerce kişi tarafından izlendi.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :