Belçika, Fransa, Hollanda.... Kadın siyasetçiler saçlarını Mahsa Amini için kesti

Belçika, Fransa, Hollanda.... Kadın siyasetçiler saçlarını Mahsa Amini için kesti
İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesinin ardından başlayan eylemler bugün 22. gününe girdi. Mahsa Amini'nin hayatını kaybetmesinin ardından İranlı kadınların başlattığı 'saç kesme' eylemine Belçika, Hollanda ve Fransa'daki kadın siyasetçiler de destek verdi.

22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül'de, zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ve 'ahlak polisi' olarak adlandırılan İrşad devriyeleri tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltında dövülerek komaya sokulan Amini, 16 Eylül'de yaşamını yitirdi. Amini'nin ölümüyle başlayan ve ülke geneline yayılan eylemler bugün 22. gününe girdi. Rejim güçlerinin sert müdahalesi sonucu şu ana kadar 150 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı ve üç binden fazla kişi gözaltına alındı.

Dışişleri ve Adalet bakanları da kesti

İranlı kadınlar, Amini'nin hayatı kaybetmesinin ardından şeriat rejimini protesto etmek için saç kesme eylemi başlattı. İranlı kadınlarların başlattığı eyleme dünyanın birçok yerinden kadınlarda destek vermeye devam ediyor. Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ve İranlı Parlamenter Derya Safayi, İran’daki gösterilere destek için Belçika Parlamentosu’nda saçlarını kesti. Hollanda'nın Türkiye kökenli Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz ise İranlı kadınların eylemlerine destek için Op1 adlı televizyon kanalının canlı yayınında saçını kesti. Yeşilgöz saçını kestiği sırada, "Buradaki savaş, güneşi teninizde hissedebilmek, kim olmak istediğinize kendiniz karar verebilmek, rüzgarı saçlarınızda hissedebilmektir. Benim mücadelem daha çok rüzgarı saçlarında hissetmek gibi. Bence bu güzel bir şey. Hiçbir nüans ya da 'ama' yok. Sadece rüzgarı saçlarında hisset, nokta" açıklamasında bulundu.

Çağrı yaptı

Avrupa Parlamentosu üyesi Amir Sehlani de parlamentoda yaptığı konuşmada İranlı kadınlar özgürlüklerine kavuşuncaya kadar yanlarında olacağını belirterek, “İran’da kadınlar özgürlüklerini kazanmak için canlarını feda etmeye hazır. Birleşmiş Milletler bu konuda sessiz kalmamalı ve katliamlara karşı tavır almalıdır. Aksi takdirde kadınların üzerindeki baskılar daha da artacaktır” dedi. Amir Sehlani, konuşmasının sonunda saçlarını kesti.

Kaynak:halktv.com.tr