Mahsa protestolarında gözaltına alınan bin 700 kişi serbest bırakıldı

Mahsa protestolarında gözaltına alınan bin 700 kişi serbest bırakıldı
İran Yargı Erki Sözcüsü Mesud Setayeşi, Mahsa Emini protestolarında 400'ü başkent Tahran'da olmak üzere gözaltına alınan yaklaşık bin 700 kişinin serbest bırakıldığını söyledi.

İran Yargı Erkine bağlı Mizan Haber Ajansına göre, başkent Tahran'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Yargı Erki Sözcüsü Mesud Setayeşi, 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin gözaltında hayatını kaybetmesi üzerine başlayan protestolara değindi.

Protestolar sırasında Tahran'da gözaltına alınanlardan 400'ünün serbest bırakıldığını aktaran Setayeşi, "Soruşturma aşamasında yaklaşık bin 700 kişi serbest bırakıldı. Tutuklu sayısı asgari düzeyde ve halen gözaltında bulunanlar özel duruma sahip kişiler" dedi.

Protestolarda bugüne kadar toplam kaç kişinin gözaltına alındığına dair net bilgi paylaşmayan Setayeşi, ülkenin güneydoğusundaki Sistan-Beluçistan eyaletinde 30 Eylül'de cuma namazı sonrası yaşanan ve ölümlere yol açan olaylara karışan kişilerin de tespit edilerek tutuklandığını belirtti.

Bu arada başkent Tahran'daki Allameh Tebatebai Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, protestolarla ilgili gözaltına alınan öğrencilerden 15'inin serbest bırakıldığı ve gözaltında tutulan 2 öğrencinin de serbest kalması için yetkililerle temas halinde olunduğu ifade edildi.

Mahsa Amini'nin ölümü sonrasında gözaltı ve tutuklama dalgası

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmış, birçok kentte gösteriler başlamıştı.

İran devlet televizyonu, şiddete dönüşen gösteriler sırasında aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu 41 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise gösterilerde şu ana kadar 185 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Yetkililer henüz gösterilerdeki can kayıplarıyla ilgili kesin bilgileri paylaşmadı. Olaylar devam ederken güvenlik güçleri yargının talimatıyla, protestolara katılan ve "kamu güvenliğini tehlikeye attığını" iddia ettikleri göstericilere yönelik gözaltı ve tutuklama dalgası başlatmıştı.

Bu kapsamda ülke medyasına yansıyan haberlere göre, yaklaşık 2 bin kişinin gözaltına alındığı tahmin ediliyor.

Kaynak:AA