RTÜK de 'fon'cu çıktı: Tam 3,6 milyon euro

RTÜK de 'fon'cu çıktı: Tam 3,6 milyon euro
Yurt dışından fon alan basın kuruluşlarını 'Milli güvenlik sorunu' olarak gören RTÜK'ün de fon alacağı ortaya çıktı. RTÜK Üst Kurul Üyesi İlhan Taşçı, RTÜK'üün Avrupa Konseyi'nden 3,6 milyon euro fon alacağını duyurdu.

Fon alan medya kuruluşlarına ilişkin bir açıklama yapan RTÜK, bu kuruluşları 'Milli güvenlik sorunu' olarak tanımlamıştı. Ancak RTÜK'ün de fonlandığı ortaya çıktı. 

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, twitter hesabından, "Yurt dışından fon alan medya kuruluşlarını 'milli güvenlik sorunu' olarak gören RTÜK, Avrupa Konseyi'nden 3.6 milyon Euro fon alacak! Mesele fon değil, kimin aldığı..." dedi.

 

 

RTÜK'ten açıklama: Aymazlıktır 

Taşçı'nın tweet'inin ardından açıklama yapan RTÜK, "Avrupa Birliği (AB) gibi meşruiyeti belli olan bir uluslararası örgütün fonları ile belirli amaçlara hizmet eden dış menşeili çeşitli kuruluşların diğer ülkelerin iç politikalarını dizayn etme çabasıyla o ülkedeki bazı medya organlarına para aktarımının aynı kefeye konulması en basit tabirle aymazlıktır, dezenformasyondur, yalan haberdir" dedi.

RTÜK, "Ülkemizin üyelik sürecinde çeşitli projelerde kullanılmak üzere AB'ye üzerine düşen oranda kaynak aktardığı herkesin malumudur. AB tarafından da Türkiye'ye, kendi maddi katkılarından doğan hakları doğrultusunda, resmi ya da özel kuruluşların hayata geçirdiği projelerde kullanılmak üzere çeşitli kaynaklar sağlanmaktadır. Hal böyleyken, maksatlı bir şekilde Üst Kurulumuzu hedef alan ilgili haberlerde yer verilen rakamlar da haberin içeriği de yine gerçeği yansıtmamaktadır. Bahse konu proje, AB'nin karşılanmaz talepleri sebebiyle AB Başkanlığı ile görüşülerek bir süre önce tarafımızdan askıya alınmıştır"  savunması yaptı. 

Söz konusu projenin gerçekleştirilmediği kaydedilen açıklamada, "Art niyetli bir şekilde AB gibi meşruiyeti belli olan bir uluslararası örgütün fonları ile belirli amaçlara hizmet eden dış menşeili çeşitli kuruluşların diğer ülkelerin iç politikalarını dizayn etme çabasıyla o ülkedeki bazı medya organlarına para aktarımının aynı kefeye konulması en basit tabirle aymazlıktır, dezenformasyondur, yalan haberdir. Yalan haber ve dezenformasyonla mücadelemiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir" denildi.