RTÜK bildiğiniz gibi...

RTÜK bildiğiniz gibi...
Orman yangınları sürerken medya kuruluşlarına haberlerin nasıl yapılması gerektiğine dair tarif gönderen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, sel felaketine ilişkin yayınlar için de “Değerli medya kuruluşlarından doğru haber vermelerini ve dezenformasyondan kaçınmalarını rica ediyoruz” çağrısı yaptı.

Orman yangınları hakkında medya kuruluşlarını uyaran RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bu sefer de sel haberleri için bir uyarı yayınladı. 

Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki sel felaketlerine ilişkin yayınlarla ilgili olarak medya kuruluşlarını uyaran Şahin’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Devletimiz bölgedeki tüm yaraların sarılması için teyakkuza geçerek tüm birimleriyle seferber oldu. Tıpkı orman yangınlarında olduğu gibi afet bölgesinden yayın yapan tüm kuruluşlarımıza basın etik değerleri çerçevesinde hareket etmeye davet ediyor, değerli medya kuruluşlarından doğru haber vermelerini ve dezenformasyondan kaçınmalarını rica ediyoruz.”

 

 

Ne olmuştu?

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadele ettiği günlerde basın kuruluşlarına bir yazı göndererek haber tarifi yapmıştı. Şahin, bu tarife uymayanlara cezai yaptırım uygulanacağını belirtmişti. Uyarı sonrası yapılan ilk üst kurul toplantısında yangın haberlerini aktaran kanallara ceza yağmıştı. Şahin'in uyarı metnini 'sansür' olarak niteleyen ve kamuoyuyla paylaşan üst kurul üyesi İlhan Taşçı ise bu toplantıya alınmamıştı.