CHP'li Özel'den İstanbul Sözleşmesi tepkisi: Hayal kırıklığı

CHP'li Özgür Özel, İzmir'de gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi kararını eleştiren Özel, "Bu büyük hayal kırıklığını İzmir'de kayda geçirmek isteriz üzüntüyle" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İzmir İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Burada Danıştay'un İstanbul Sözleşmesi kararını değerlendiren Özel, "Erkek 2 hakim kabul, erkek 2 hakim ret ve bir kadın hakimin oyu sonucu belirleyecekken üzülerek ifade ediyorum ki o oy İstanbul Sözleşmesi'nin iptaline onay verme yönünde çıktı. Bu büyük hayal kırıklığını İzmir'de kayda geçirmek isteriz üzüntüyle" dedi.

Avukatların temyiz dilekçesini hızla hazırladığını kaydeden Özel, ilerleyen günlerde Danıştay'a başvuracaklarını kaydetti ve Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu'nda son kararın verileceğini belirtti.

'Dayanışmayla orada olacağız'

Özel, "Orada tüm dairelerden gelen temsilcilerle oluşacak heyet bu konuyu bir kez daha görüşecek. Biz yine kadın örgütleriyle, sivil toplum örgütleriyle, meslek kuruluşlarıyla, dayanışma halinde orada olacağız" diye konuştu.

'Covid-19 tedbirleri sıklaştırılmalı'

Türkiye'de Covid-19 vaka sayısının hızla yükseldiğini belirten Özel, Bilim Kurulu kararıyla eylül ayından itibaren tedbirlerin sıkılaştırılacağı bir sürecin başlaması gerektiğini, tedbirlerin de sadece "kapanma" anlamına gelmediğini kaydetti.

'Halk sağlığı riski'

Brezilya donanmasına ait, asbest yüklü savaş uçağı gemisinin söküm için İzmir'in Aliağa ilçesine getirilmesine ilişkin başlaya tartışmalara da değinen Özel, "Sayenizde Aliağa, dünyadaki asbestli gemilerin gelip söktürüldüğü bir merkez haline geldi. Bu övünülecek değil, utanılacak bir şey. Bu sadece bir çevre krizi değildir. Bu aynı zamanda bir halk sağlığı riskidir, iş güvenliği riskidir, iş kazası riskidir, meslek hastalığı riskidir" ifadelerini kullandı.

'Otel olmayacak yerlerden duman çıkmıyor'

İzmir'in Çeşme ilçesinde çıkan yangında zarar gören alanları mercek altına aldıklarını dile getiren Özel, "İzmir'de otel olmayacak, villa olmayacak yerlerden duman çıkmıyor maalesef. O yangınların, şüpheli yangınların ardından kimler oralarda neler talep edecek, neler yapmaya çalışacak? Bakanlık üzerinden hangi yetkileri almaya çalışacaklar? Bunu da çok dikkatle takip etmek gerekiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı kim? sorusunu yanıtladı

CHP'nin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı yönündeki soruları da İzmir'den cevaplamak istediğini kaydeden Özgür Özel, "Cumhurbaşkanı adayımız, adayı merak eden herkestir, Cumhuriyet'ten yana, demokrasiden yana, Cumhuriyet kazanımlarının korunmasından yana tüm İzmirlilerdir. Eğer İzmirliler sabah yataktan cumhurbaşkanı adayı olarak kalkarlarsa başka aday aramalarına gerek yok" dedi.

Kaynak:AA