TTB’den ‘asbest bombası’ gemi tepkisi

TTB’den ‘asbest bombası’ gemi tepkisi
Türk Tabipleri Birliği (TTB), içinde 600 ton asbest bulundurduğu söylenen uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun, söküm için İzmir Aliağa’ya getirileceği bilgisi üzerine açıklamada bulundu. TTB, “Halk sağlığı açısından büyük risk oluşturan geminin ülkemize sokulmaması için, TTB olarak her türlü bilimsel ve hukuksal mücadeleyi sürdüreceğimizi kamuoyuna duyuyoruz” dedi.

Brezilya donanmasına ait NAe São Paulo adlı uçak gemisinin söküm için İzmir’in Aliağa ilçesine getirilecek olmasına yönelik tepkiler sürüyor.

“Mücadeleyi sürdüreceğiz”

TTB resmi hesabı üzerinden yapılan paylaşımlarda, asbestli gemiye karşı mücadele edeceğini söyledi. TTB’nin konu hakkındaki açıklaması şöyle:

“Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre; başta asbest olmak üzere tehlikeli atık yüklü NAe Sao Paulo isimli Brezilya donanmasına ait geminin, sökülmek üzere Aliağa’ya getirilmesi izninin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verildiğini öğrendik. Halk sağlığı açısından büyük risk oluşturan geminin ülkemize sokulmaması için, TTB olarak her türlü bilimsel ve hukuksal mücadeleyi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz”

ekran-resmi-2022-07-17-22-20-39.png