Avrupa Wushu Federasyonu, Türkiye’nin üyeliğini feshetti!

Avrupa Wushu Federasyonu, Türkiye’nin üyeliğini feshetti!

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün önderliğinde EUWUF adlı ‘korsan’ bir Avrupa Federasyonu kurulduğu gerekçesiyle, Avrupa Wushu Federasyonu Türkiye’nin üyeliğini feshetti.

Türkiye Wushu Federasyonu’nun (TWF) yeni bir skandalı daha ortaya çıktı. TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün önderliğinde EUWUF adlı ‘korsan’ bir Avrupa Federasyonu kurulurken Avrupa Wushu Federasyonu (EWUF) bu oluşumdan dolayı Türkiye’nin üyeliğini feshetti.

BirGün'ün haberine göre, Türkiye Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün önderliğinde EUWUF adlı ‘korsan’ bir Avrupa Federasyonu kurulması nedeniyle açıklama yapan EWUF Kurucu Başkanı Raymond William Smith; Andorra, Ermenistan, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Karadağ, Kuzey Makedonya, Slovenya, Sırbistan ve Türkiye’nin üyeliğiyle kurulan bu federasyonun yasal olmadığını ve korsan olduğunu ifade etti.

avrupa-wushu-federasyonu-turkiye-nin-uyeligini-askiya-aldi-akyuz-onderliginde-korsan-federasyon-kurmuslar-830951-5.jpg

Korsan federasyonda 5 kişi kaldı 

Avrupa Wushu Federasyonu ilgili ülkelerin spor bakanlıklarına uyarı bildirgesi yollayarak üyeliklerini askıya aldığını açıklamasıyla birlikte birçok ülke Akyüz’ün kurulumunda önemli rol oynadığı EUWUF’tan ayrıldı ve EWUF’a geri döndü.

Gelişme sonrası, Abdurrahman Akyüz’ün başkanvekili olduğu federasyonun üye sayısı beşe indi: Türkiye, Belçika, Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan ve Güney Kıbrıs.

Avrupa Wushu Federasyonu ve Dünya Wushu Federasyonu’nun (IWUF) Başkanvekili Gleb Muzrukov, ‘korsan’ federasyonun dağıtılmasıyla ilgili başvuruda bulunurken, koronavirüs salgını nedeniyle 4 Mart 2020’de IWUF  toplantısı gerçekleşemedi.

Türkiye'nin turnuvalara katılamayacak 

Akyüz’ün başını çektiği federasyonun askıya alınmasına kesin gözüyle bakılırken, EWUF’un yapılan açıklamada Abdurrahman Akyüz’ün kurucularından olduğu federasyona üye olan ülkelerin resmi turnuvalara katılamayacağı bildirildi. 

Wushu yöneticisi Hizbullah'tan hapis yatmış

Skandallarla gündemden düşmeyen Türkiye Wushu Federasyonu Üst İstişare Kurulu Üyesi Abdülaziz Velioğlu'nun da Hizbullah operasyonlarında tutuklanıp, hapis yattığı ortaya çıkmıştı.