Wushu'da yeni skandal: Yöneticisi Hizbullah'tan hapis yatmış

Wushu'da yeni skandal: Yöneticisi Hizbullah'tan hapis yatmış

Skandallarla gündemden düşmeyen Türkiye Wushu Federasyonu Doğu ve Güneydoğu Genel Koordinatörü ve Üst İstişare Kurulu Üyesi Abdülaziz Velioğlu’nun, Hizbullah operasyonlarında tutuklanıp, hapis yattığı ortaya çıktı.

Skandallarla gündemden düşmeyen Türkiye Wushu Federasyonu'yla (TWF) ilgili bir çarpıcı gerçek daha ortaya çıktı. 

Wushu Federasyonu’nun Doğu ve Güneydoğu Genel Koordinatörü ve Üst İstişare Kurulu Üyesi Abdülaziz Velioğlu’nun, Hizbullah’tan hapis yattığı bilgisine ulaşıldı. 

BirGün'den Eren Tutel'in ulaştığı bilgilere göre, federasyonun Doğu ve Güneydoğu Genel Koordinatörü, Üst İstişare Kurulu Üyesi Abdülaziz Velioğlu’nun, Hizbullah operasyonları kapsamında tutuklandığı öğrenildi.

unnamed.jpg

Öte yandan Velioğlu örgütün Türkiye’deki kurucusu olarak görülen Hüseyin Velioğlu’nun da yeğeni olduğu bilgisine ulaşıldı. 

"Örgüt propagandasından hapis istemi"

İstanbul Beykoz'daki bir villaya 17 Ocak 2000'de polisin düzenlediği baskında öldürülen Hüseyin Velioğlu’na yakınlığıyla bilinen Abdülaziz Velioğlu, amcasının öldürülmesinin ardından Antalya’nın Kumluca ilçesinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

O dönem çıkan bir haberde Hüseyin Velioğlu’nun, Hizbullah’la olan ilişkisi şöyle anlatıldı: 

“Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, Hüseyin Velioğlu’nun 1998 yılında, örgütün Batman’daki lideri konumundaki Edip Gümüş ile irtibata geçerek İstanbul’da tekvando okulunda eğitim gördüğü spor etkinliği adı altında örgütün propagandasını yaptığı ve örgüte adam kazandırma çalışmalarını yürüttüğü belirtildi. Velioğlu’nun, ‘Hizbullah terör örgütüne üye olmak’ ve faaliyetlerini yürütmek suçundan TCK’nin 168/2 maddesi gereğince 12 yıl 6 ay hapis istemiyle cezalandırılması istendi.”

"Sahte kimlik ve örgüt dokümanlarıyla yakalanmıştı" 

Tutuklanan Abdülaziz Velioğlu’nun evinde yapılan aramada bir pompalı tüfek, bir tabanca, mermiler ve örgütsel doküman ele geçirilmişti. Velioğlu, "Eşref Kan" adına düzenlenmiş sahte bir kimlikle yakalanmıştı.

wushu-federasyonu-nun-sorumlusu-velioglu-hizbullah-tan-hapis-yatmis-gericiligin-spor-yapilanmasi-830059-1.jpg

"Cihatsız İslam olmaz" paylaşımı 

TWF’de üst düzey yönetici olan Hüseyin Velioğlu, skandalların odağında yer alan federasyonun başkanvekili Abdurrahman Akyüz’e de bir hayli yakın ve sosyal medyada şeriat vurgulu paylaşımlar yapıyor.

Velioğlu, Instagram hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Necmettin Erdoğan’ın olduğu bir fotoğrafı paylaşarak “Üç çiviyi kafamıza çıkacağız! 1: İslamsız saadet olmaz 2: Şuursuz Müslüman olmaz 3: Cihatsız İslam olmaz” ifadelerini kullanıyor. 

wushu-federasyonu-nun-sorumlusu-velioglu-hizbullah-tan-hapis-yatmis-gericiligin-spor-yapilanmasi-830060-1.jpg

Öte yandan kadın sporculara erkek, erkek sporculara kadın antrenör izni vermeyen federasyonun birçok gerici ve şeriat yanlısı uygulaması bulunuyor. Birçok usulsüzlüğü de imza atan Wushu Federasyonu hakkında Spor Bakanlığı hâlâ bir soruşturma başlatmadı.

Türkiye Wushu Federasyonu’nun Yönetim Kurulu’nda birçok tanıdık isim de yer alıyor.

Federasyonun AKP’ye yakınlığıyla dikkat çeken yönetim kurulu üyeleri, şunlar:

  • Mücahit Demirtaş-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
  • Muhammet Çapoğlu- AKP Sakarya İl Yönetim Kurulu Üyesi
  • Enver Tok-AKP Sakarya İl Başkan Yardımcısı
  • Sami Er-Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı
  • Ömer Ayberk Cengiz-AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi
  • Abdurrahman Dursun-AKP’li Sultangazi Belediye Başkanı
  • Muhammet Talha Enis-Eski AKP Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı