Tepki vermediği için eleştiriliyordu: Diyanet'ten günler sonra istismar paylaşımı

6 yaşındaki kız çocuğunun 'evlendirilerek' istismara maruz bırakılmasına tepki vermediği için eleştirilen Diyanet, günler sonra açıklama yayınladı.

İsmailağa tarikatının liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşındayken 'evlendirilmesi' ve cinsel istismara maruz bırakılması gündem oldu. Gazeteci Timur Soykan'ın ortaya çıkardığı çocuk istismarına hem kamuoyundan hem de siyasi arenadan art arda tepkiler geldi.

İstismara tepki vermediği için eleştirilen Diyanet, sessizliğini günler sonra bozarak sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Çocuklarımız bizim en hassas emanetimiz ve dokunulmaz değerimizdir. Çocuk haklarının korunması ve hayatın her alanında çocuğun yüksek yararının gözetilmesi dini, hukuki ve insani bir sorumluluktur. Çocuklarımızı her türlü şiddet ve istismardan korumak hem toplumsal hem de kurumsal vazifemizdir. Zira çocuğun örselenmesi, geleceğimizin yara alması anlamına gelir.

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden ve medya organlarının gündemine giren kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi hususunda devletimizin ilgili kurumlarının konuyu hassasiyetle takip ettiklerine ve adaletin tecelli edeceğine inancımız tamdır. Ancak konunun yüce dinimiz İslam ile bağdaştırılarak Müslümanların itham edildiği bir sürece dönüştürülmesi son derece rahatsız edicidir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bir defa daha ısrarla belirtmek isteriz ki İslam'a göre bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz. Çocuk istismarı ile mücadeleye kararlılıkla devam eden Başkanlığımız, toplumumuza her alanda olduğu gibi evlilik ve aile konusunda da sahih dini bilgi sunmaya kararlılıkla devam edecektir."

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :