Kardeşleri üzerini örtmeye çalıştı: İşte 6 yaşındaki çocuğa istismarın belgeleri

İsmailağa tarikatı liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşında 'evlendirmesi'nin üzerini yayınladıkları video ile örtmeye çalışan kardeşlere, istismarı ortaya çıkaran gazeteci Timur Soykan'dan yanıt geldi. İşte istismarın belgeleri...

İsmailağa tarikatının liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşındayken 'evlendirmesi' ve cinsel istismara maruz bırakılması gündem oldu. Gazeteci Timur Soykan'ın ortaya çıkardığı çocuk istismarına hem kamuoyundan hem de siyasi arenadan art arda tepkiler geldi.

Kardeşleri istismarı örttü, Halk TV'yi suçladı, Soykan'ı hedef aldı

Son olarak 6 yaşındaki kızın kardeşleri bir video çekerek istismarı reddetti. H.K.G'nin ağabeyi, Halk TV programcısı Ayşenur Arslan'ın programında ekranlara taşınan istismarın fotoğraflarına tepki göstererek Halk TV'yi suçladı. H.K.G'nin dava dosyasına giren gelinlikli fotoğrafları için konuşan kardeşlerden biri, 'Bizim de o yaşta gelinlikli fotoğraflarımız var. Kardeşimiz gelinlik giymişti. Anne babamız onun için çektirdi' dedi. Öte yandan ağabey, istismarı ortaya çıkaran Timur Soykan'ı da hedef alarak, "Son olarak şöyle bir şey demek istiyorum. Kardeşimizi buna inansın ki Timur Soykan beyefendiden daha fazla seviyoruz. Başka da bir şey demek istemiyorum" ifadelerini kullandı.

Belgelerle yanıt

H.K.G.'nin kardeşlerinin açıklamaları sonrası istismarı ortaya çıkaran gazeteci Timur Soykan, sosyal medya hesabından istismarın kanıtı niteliğindeki dava dosyasına girmiş ifadeleri paylaştı. Soykan, "İsmailağa tarikatı liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in çocukları video yayınlayarak kardeşleri H.K.G.’nin cinsel istismar iddialarını yalanlamış. Öncelikle bu kişiler de bu acıyı yaşadıkları için üzgünüm. Hiçbir çocuk bunları yaşamamalı. Ama iddialarına yanıt vermem gerekiyor" dedi.

İstismar 'oyun' olarak anlatılmış

Videoda kardeşlerinin H.K.G.’nin 6 yaşında imam nikahıyla 29 yaşındaki Kadir İstekli’ye teslim edilmesi gibi bir durumun olmadığını iddia ettiklerini belirten Soykan, "H.K.G. ise iddianamedeki ifadesinde bunu çok açık bir şekilde anlatıyor. H.K.G., 6 yaşında imam nikahı kıyılmasıyla birlikte cinsel istismarın başladığını anlatıyor. Bunun kendisine bir oyun olarak anlatıldığını söylüyor" diyerek şu belgeleri paylaştı:

b1.jpg

Kadir İstekli de kabul etmiş

Soykan, kardeşlerin, H.K.G'nin psikolojisinin bozuk olduğunu, yalan söylediğini savunduğunu belirterek, "Ama H.K.G. 6 yaşında başlayan istismarı kanıtlamak için Kadir İstekli ile konuşmasını kaydetti ve savcılığa sundu. H.K.G. gittiği doktorun sözlerini aktarıyor. İstekli de istismarı kabul ediyor" dedi. Soykan, doktorun sözlerine dair şu belgeleri paylaştı:

b2.jpg

Soykan, şöyle devam ediyor:

"Hatta Kadir İstekli kendisinin 6 yaşında kızı olsa evlendireceğini ama cinsel istismara izin vermeyeceğini söylüyor. 'Hocaefendi' diyerek kastettikleri H.K.G.'nin babası Yusuf Ziya Gümüşel."

fjcxqjcxgaa4ggr.jpeg

"H.K.G., konuşmanın devamında evde Kadir İstekli'ye 'Damadım' denildiğini anlatıyor. Kendisine yetişkin gibi davranıldığını ifade ediyor. Kadir İstekli 'Ufaklığın öyle geçti' diyor. Kadir İstekli savcılık ifadesinde kavga çıkmaması için böyle konuştuğunu savundu."

fjc0pmdwiaefn2d.jpeg

"Kardeşleri, H.K.G.'nin gelinlik fotoğrafının icazet töreninden olduğunu anlatıyor. Fotoğrafa dava dosyasından ulaştık ve H.K.G. ifadesinde 6 yaşında imam nikahından sonra çekilen fotoğraftan bahsediyor. Kadir İstekli'nin kendisini fotoğraf stüdyosuna götürdüğünü anlatıyor."

fjc1guixgaeghkn.jpeg

'Kardeşleri fotoğraflara açıklama getirmedi'

"Üstelik H.K.G.'nin savcılığa sunduğu tek fotoğraf bu değil. Henüz küçük bir çocukken Kadir İstekli ile çekilmiş çok sayıda fotoğrafı savcıya verdi. Kardeşleri videoda bu fotoğraflara bir açıklama getirmedi. H.K.G. ifadesinde 13 yaşında törensel nişan, 14 yaşında ise düğün yapıldığını anlatıyor. Bunun fotoğrafını da savcılığa sundu. Fotoğrafta kolunda bilezikler de görünüyor."

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :