Kardeşleri konuştu: İstismarı örttüler, Halk TV'yi suçladılar

İsmailağa tarikatı liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşında 'evlendirmesi' gündem oldu. İstismara uğrayan H.K.G.'nin kardeşleri konuştu. Kardeşler, istismarı reddederken Halk TV'yi ve istismarı ortaya çıkaran gazeteci Timur Soykan'ı suçladılar.

İsmailağa tarikatının liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşındayken 'evlendirmesi' ve çocuğun genç olunca kendisini cinsel istismara maruz bırakan ve buna izin veren ailesinden şikayetçi olması üzerine iddianameye giren anlatımları ortaya çıkmıştı. Cinsel istismara maruz bırakılan H.K.G.'nin 'evlendirildiğinde' giydirilen gelinlikle fotoğrafları da gündem olmuştu.

Hiranur Vakfı istismarın ortaya çıkmasının ardından Yusuf Ziya Gümüşel'in tüm verilerini resmi sitelerinden kaldırırken, Gümüşel'in diğer 3 çocuğu ise bir video çekip istismarı reddetti.

Halk TV'yi suçladılar

Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi'nde yer verilen görüntülerde H.K.G'nin ağabeyi, gelinlikli fotoğraflara ilişkin Halk TV'yi suçlayarak, "Delil niteliğinde olduğu iddia edilen, Halk TV'de bastır bastır, dakikalarca üstünde konuşulan fotoğraflara hakikaten bir aklı yerinde olan, bunları ortaya koymaları beni sadece o kahrımızın arasında bizi güldürdü" dedi.

Fotoğrafların birinde H.K.G., 6 yaşında ve gelinlik içinde.

Kardeşlerin iddiasına göre dava dosyasına delil olarak giren gelinlikli fotoğraflar H.K.G'nin isteği üzerine stüdyoda çekildi. İddialarına göre de H.K.G Kur'anı hatmettiği için ailesi bu isteğini yerine getirdi. H.K.G'nin dava dosyasına giren gelinlikli fotoğrafları için konuşan kardeşlerden biri, 'Bizim de o yaşta gelinlikli fotoğraflarımız var. Kardeşimiz gelinlik giymişti. Anne babamız onun için çektirdi' dedi.

Nişan fotoğrafında ise H.K.G. 13 yaşında ve kolunda bilezikler görünüyor.

H.K.G'nin 21 ve 19 yaşında olan 2 kız kardeşi kendilerinin de gelinlikli fotoğrafları olduğunu belirterek, "Bende 19 yaşındayım ve halen daha evlenmedim, bekarım hiçbiri üstüme de baskı yapmadılar. Böyle bir şey yok, böyle bir şeyin olma ihtimali de yok. Bir anda çok değişmeye başladı ablam. 6 yaşında bir kız nasıl evlendirilebilir ki. Hani bunların hepsi şimdi evli mi? Ya da çocuk mu gelin oldular?" diye konuştular.

Öte yandan ağabey, istismarı ortaya çıkaran Timur Soykan'ı da hedef alarak, "Son olarak şöyle bir şey demek istiyorum. Kardeşimizi buna inansın ki Timur Soykan beyefendiden daha fazla seviyoruz. Başka da bir şey demek istemiyorum" dedi.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :