İsmailağa tarikatı hocası Mesut Demir, Yusuf Ziya Gümüşel'i böyle savundu

İsmailağa tarikatı hocası Mesut Demir, Yusuf Ziya Gümüşel'i böyle savundu
İsmailağa tarikatı hocalarından Mesut Demir, istismarcı baba Yusuf Ziya Gümüşel'e "büyük alim "diyerek sahip çıktı.

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G'yi altı yaşındayken tarikat üyesi Kadir İstekli'yle ‘evlendirmesi’ ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz bırakılması olayı gündemdeki yerini korurken, İsmailağa'daki hocalar ise Yusuf Ziya Gümüşel'i aklama girişimlerine başladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere görei 9 Aralık'ta Esenler Kayserililer Derneği'nde düzenlenen etkinlikte konuşan İsmailağa cemaati hocalarından Mesut Demir, cemaatteki yaşanan istismar olayını "iftira" olarak yorumladı.

LGBTİQ+'yu hedef aldı

Gümüşel için 'büyük alim' diyen Demir, şunları kaydetti:

"Hocaefendi, 16 yaşında kızını evlendirmiş. 6 yaşında evlenmiş diye yutturuyorlar millete. Büyük alimdir kendisi aslında. Hayatta öyle bir yanlış yapmaz. Ama bütün milleti inandırmaya çalışıyorlar. Onların dertleri hükümeti 1 puan indirelim. Dertleri o. Çünkü Erbakan hocayı neyle indirdiler aşağıya? Ali Kalkancı'larla indirdiler. Tamamıyla tuzaktır, Tezgâhtır bu."

Demir açıklamasının devamında istismar olayına tepki gösteren yurttaşları 'hain' ilan etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Müdürlüğü ekiplerinin Hiranur Vakfı'nın Sancaktepe'deki ruhsatsız kaçak yapısını mühürlemesine atıfta bulunan Demir, "LGBT binalarını mühürlemiyorlar. Dertleri İslam'a vurmak. İşi gücü İslama vurmak. Sağda solda açık arıyorlar" dedi.

'Sakın çocuklarınıza gelinlik giydirip fotoğraf çektirmeyin'

İsmailağa cemaati hocalarından Hüseyin Çevik, bir toplantıda, "İftiralara inanmayın. Çocuklarınızın gelinlikli fotoğrafı varsa silin" dediği görüntüler kamuoyuyla paylaşılmıştı. Çevik, "İcazet töreninde gelinlikle fotoğraf çekiliyor sonra ‘6 yaşında gelin oldu’ diyorlar. Sakın çocuklarınıza küçükken gelinlik giydirip fotoğraf çektirmeyin. Yarın bir gün kızınızı gelin zannederler diye bir söz var" demişti.

Ayrıca Çevik, "Memleket öyle bir hale gelmiş ki bu iftira haberleri sosyal medyada gündeme geldi. Her taraftan İslama saldırı var. Tarafımızı iyi seçelim" ifadelerini kullanmıştı.