Friends'in yaratıcısı Marta Kauffman: Özür dilerim

Friends'in yaratıcısı Marta Kauffman: Özür dilerim
Friends’in yaratıcılarından Marta Kauffman, verdiği bir röportajda dizide etnik çeşitliliğe yer vermek için yeterince çabalamadığını söyleyerek izleyicilerden özür diledi.

Friends’in yaratıcılarından Marta Kauffman, Los Angeles Times'a verdiği röportajda, günümüzde Friends'i izleyenlerin eleştirilerinden birine yanıt verdi.

Kauffman, başlangıçta insanların diziyi etnik çeşitlilik eksikliği konusunda haksız yere hedef aldıklarını düşündüğünü ancak "son 20 yılda çok şey öğrendiğini" belirtti. Kaufman, "Suçluluğu kabul etmek ve kabul etmek kolay değil. Aynada kendine bakmak acı verici. 25 yıl önce daha iyi farkında olmadığım için utanıyorum ve özür diliyorum" dedi.

4 milyon dolar bağış

ABD'deki sistematik ırkçılığı George Floyd cinayetinden ve dolayısıyla diziyle ilgili eleştirilerden sonra daha iyi anladığını belirten Kauffman, Boston'daki Brandeis Üniversitesi'ne, okulun Afrika ve Afrikalı-Amerikan çalışmaları bölümüne 4 milyon dolar bağışta bulundu.

'Eksikliğin gayet farkındaydım'

Ross karakteriyle izleyici karşısına çıkan David Schwimmer da, 2020'de The Guardian'a, "heteroseksüel beyaz bir erkek olarak ayrıcalığının çok farkında olduğunu" söylemiş ve "Friends"in çeşitlilik konusunda dünyanın bu kadar duyarlı olmadığı bir zamanda çekildiğini belirtmişti.

Dizinin başrol oyuncularından Schwimmer "Belki de tamamı siyahlardan veya tamamen Asyalılardan oluşan bir 'Friends' olmalı" dedi. Schwimmer, "Fakat çeşitlilik eksikliğinin gayet iyi farkındaydım ve Ross'un beyaz olmayan kadınlarla çıkması için yıllarca kampanya yürüttüm. Şovdaki ilk kız arkadaşlarımdan biri Asyalı-Amerikalı bir kadındı, daha sonra Afrikalı-Amerikalı kadınlarla çıktım. Bu benim açımdan çok bilinçli bir zorlamaydı" ifadelerini kullandı.