Canavar'ın ilk kişisel sergisi "Herşey yolunda" seyirciyle buluştu

Canavar'ın ilk kişisel sergisi "Herşey yolunda" seyirciyle buluştu
Mural sanatçısı kimliğiyle tanınan Canavar’ın ilk kişisel sergisi “Herşey yolunda”, 9 Eylül itibariyle Versus Art Project’te izleyicilerle buluştu. Toplumsal baskı, iktidar sevdası, fetihçilik, insanın şehirdeki varoluş ve yaşam mücadelesini merkezine alan sergide sanatçının üç senelik üretim sürecini kapsayan çalışmaları yer alıyor.

Canavar’ın 60’a yakın sprey boya çözümlemesi, pentür, gravür ve duvar üzerine gerçekleştirdiği performatif uygulamanın yer aldığı sergi, sokak sanatçısının galeri içindeki kalıplaşmış varlığını farklı bir perspektiften tartışmaya açıyor.

Toplumun kötücül yanı, acı ve hazlarını gözlemleyerek, bu kültürel baskıların insan psikolojisi üzerinde yarattığı travmatik etkilerden beslenen Canavar, üretiminin referans noktalarını Kafka’nın “Dönüşüm” ve “Babaya Mektup”u ile Nietzsche‘nin “Böyle Söyledi Zerduşt”una dayandırıyor.

Eril iktidar baskısı altında ötekileşen bireyin ait olamama ve beden – kimlik yabancılaşmasının bir temsili olan hamam böceği figürünü kendisiyle özdeşleştiren sanatçı, “Herşey yolunda” sergisinde şiddet ve öfkenin bulaşıcı hâlini, varoluş sürecini etkileyen deneyimlerini irdeliyor.

Sergi 9 Ekim'e kadar ziyaretçileri kabul edecek.

Kaynak: Sanatokur.com

Fotoğraf: Canavar, Çene, 2019, Tuval Üzerine Sprey Boya, 195 x 200 cm