Talan politikalarına karşı mücadele çağrısı

Zeytinlikleri madencilik faaliyetlerine açmayı öngören yasa teklifine karşı Çiftçi-Sen, talan politikalarına karşı mücadele çağrısında bulundu.

Zeytinlikleri madenciliğe açmayı öngören yasa teklifine tepkiler sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Zeytinliklerden elinizi çekin” açıklamasının ardından Çiftçi-Sen, kanun teklifinin Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade etti.
Çiftçi-Sen’den yapılan açıklamada, “Bu politikaları durdurmak için yaşamdan, emekten, doğadan yana herkesi mücadeleye çağırıyoruz” denildi.

'Şirketlerin kârı için'

Açıklamada, çıkartılacak kanunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınması halinde iptal edileceği, kanun teklifinin amacının da yasa iptal edilene kadar 3-5 maden ve enerji şirketinin kârı için zeytin alanlarının talan edilmesinin önünü açmak olduğu öne sürüldü.

AKP'nin 10'uncu girişimi

Açıklamada, zeytinlik alanların talan edilmesinin ‘Zeytini ve Zeytinlik Alanları Koruma Kanunu’na dayanarak birçok kez engellendiği, ancak AKP iktidarları döneminde bu yasayı değiştirmek için 10'uncu kez girişimde bulunduğu hatırlatıldı.

Daha önce durdurulmuştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile zeytinliklerde maden çalışmalarının önü açılmış; Çiftçi-Sen, 2 Mart 2022’de yönetmeliğin iptali için Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay, 20 Nisan 2022’de yönetmeliğin yürütmesini durdurmuştu.
AKP milletvekillerinin geçen hafta TBMM’ye verdiği ‘Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde de benzer düzenlemelere yer verildi. Teklife göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, zeytinliklerde madencilik faaliyeti yapılmasına izin verebilecek.

Kaynak:ANKA

Etiketler :