SBK incelemesinde yeni ifadeler alınmaya başlandı

SBK incelemesinde yeni ifadeler alınmaya başlandı
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Sezgin Baran Korkmaz'a ilişkin yaptığı incelemede, Korkmaz ile ticari faaliyetleri içerisinde olan kişilerin ifadeleri alınmaya başlandı.

Sezgin Baran Korkmaz, İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ABD’yi dolandıran Kingston kardeşler ve Ermeni asıllı ABD vatandaşı Lev Arslan Dermen’in 300 milyon dolar kara parasını aklamak suçundan yargılanıyor.

Korkmaz'ın mal varlığındaki el koyma kararı ‘olmayan bir MASAK raporu’ gerekçe gösterilerek kaldırılırken, Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun SBK’ye 4 Aralık 2020 günü bakanlığa çağırdığını ve kaçmasını söylediğini iddia etti. Bu iddia yalanlanmadı.

BirGün yazarı Timur Soykan, "SBK olayında yeni perde açıldı" başlıklı haberinde "SBK’nin kara para geçmişi hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni bir incelemesi devam ediyor" diye yazdı.

Soykan'ın haberi şöyle oldu:

Hazine kontrolörleri, SBK ile ilişkili bazı isimlerin ifadelerini alıyor. İddiaya göre; SBK’nin eski ortaklarından Mehmet Özbey, 7 Temmuz 2021’de ifadeye çağırıldı. Mehmet Özbey, Lev Aslan Dermen ile Türkiye’de Noil Yatırım İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurmuştu. Lev Aslan Dermen’in ABD’deki markasıyla aynı adı taşıyan bu şirket 5 milyon TL sermayeliydi ve bir yıl sonra tasfiye edildi. SBK gibi Karslı olan Mehmet Özbey, Ani Otel İşletmeleri A.Ş.’de SBK’nin ortağı görünüyordu. Ayrıca kayıtlara göre; SBK’ye ait Blane Teknoloji Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de yöneticiydi.

'Devreye girdi' 

İfadesinde 2009’da NSM Lojistik isimli şirketinin bulunduğunu anlatan Mehmet Özbey, 8 milyon 750 bin dolarlık alacağını tahsil edemediği bir kişiyle davalık olduğunu söyledi. Bu dava sürecinde mağdur edildiğini savunan Mehmet Özbey, alacak için SBK’nin devreye girdiğini anlattı. Görüşmeler sonucunda 8 milyon dolarlık çek aldığını söyleyen Mehmet Özbey, bu paranın 6 milyon 550 bin dolarını SBK’ye borç olarak verdiğini belirtti. SBK, ona bu parayla yatırım yapacağını söylemiş ve kar payı vereceğini vaat etmişti.

Bu süreçte SBK, Lev Aslan Dermen ve Kingston kardeşlerle faaliyetlerine başlamıştı. Mehmet Özbey’den aldığı sermayeyi nerede kullandığını tahmin etmek güç değil.

Yıllar sonra öğrendi

Mehmet Özbey ifadesinde SBK’den bugüne kadar 2.5 milyon dolar tahsil edebildiğini, ancak geri kalan parasını alamadığını anlattı. Mehmet Özbey, 8 milyon dolar alacağı için açtığı davada, yani SBK’nin arabulucu gibi göründüğü olayda karşı tarafının avukatının SBK’nin avukatı olduğunu yıllar sonra öğrenmiş.

Noil Şirketi’nde yönetim kurulu başkanı olarak göründüğünü ancak hiçbir faaliyetine katılmadığını söyleyen Mehmet Özbey diğer ortaklık ya da şirket yöneticiliği konularını hatırlamadığını savundu. SBK’ye vekâlet verdiğini söyledi. İfadesinde Mehmet Özbey’e mal varlığı da soruldu. Hiçbir mal varlığının olmadığını, 10 yıldır çalışmadığını söyledi. Geçmişte SBK’ye verdiği parayı yasal yollardan kazandığını savundu.

SBK ile ilgili bu incelemede çok sayıda kişinin ifadesinin alındığı öne sürülüyor.