SBK’da ilk karar Türkiye’ye iade

SBK’da ilk karar Türkiye’ye iade
Sezgin Baran Kormaz'ın avukatı Wels Mahkemesi'nin , müvekkilinin Türkiye’nin iade talebini kabul ettiğini duyurdu.

İsmail SAYMAZ

ABD ve Türkiye’de kara para aklama suçundan yargılanan iş adamı Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iadesi yönündeki başvuru Avusturya Wels Mahkemesince kabul edildi. Ancak mahkeme Korkmaz hakkında ABD’nin iade talebini ise incelemeyi sürdürüyor. Bu talep de onaylandığı takdirde Korkmaz’ın ABD’ye mi, yoksa Türkiye’ye mi iade edileceğine Avusturya Adalet Bakanlığı karar verecek. 

Korkmaz’ın avukatı Murat Volkan Dülger, müvekkilinin hali hazırda Avusturya’nın Wels şehrinde tutuklu olduğunu, Türkiye ve ABD tarafından açılmış iade davalarının bulunduğunu ifade etti. 

Son karar  Avusturya Adalet Bakanlığın'ın

Dülger, İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nin iade başvurusunu değerlendiren Wels Mahkemesi’nin geçen 25 Ağustos'ta Korkmaz'ın Türkiye'nin iadesi yönünde karar verdiğini anlattı. Ancak ABD’nin iade talebine ilişkin incelemenin sürdüğünü belirten Dülger, bu davada da iadeye hükmedildiği takdirde son kararın Avusturya Adalet Bakanlığınca verileceğini vurguladı.

Dülger, “Mahkemenin ve nihai karar merci olan Avusturya Adelet Bakanlığının vereceği karar uyarınca müvekkilimizin Türkiye gelmesi mümkün olabilecektir dedi." 

Sadece ailesi ve avukatları görüşüyor

Korkmaz’ın cezaevinde yalnızca ailesi ve avukatları tarafından ziyaret edildiğimi belirten Dülger, şöyle devam etti;
“Tüm ziyaretler, son derece ciddi ve usulüne uygun bir izin sürecinden sonra gerçekleşebilmektedir. Tüm ziyaretler, ziyaret edenler, ziyaret saati ve süresi tüm detayları ile birlikte kayıt altına alına alınmaktadır. Avusturya gibi hukuk kuralarının son derece titiz uygulandığı bir ülkede aksi mümkün değildir."

Dülger, Korkmaz’ın esrarengiz kimselerce ziyaret edildiği iddiasının doğru olmadığını söyledi.