RTÜK'ten Halk TV, KRT, TELE 1 ve Flash TV’ye Gezi cezası

RTÜK, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın Gezi davasında alınan karar sonrasında yaptığı açıklamaları yayınlayan Halk TV, KRT, TELE 1 ve Flash TV’ye ‘iktidarı küçük düşürme ve aşağılama’ maddesinden ceza verdi. Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, karar için, 'Tuzun koktuğu ve sözün bittiği nokta' dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Mayıs 2022 19:24
RTÜK'ten Halk TV, KRT, TELE 1 ve Flash TV’ye Gezi cezası

RTÜK, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın Gezi Davası sonrası yaptıkları açıklamaları haberleştiren Halk TV, KRT, Tele 1 ve Flash TV’ye “iktidarı küçük düşürme ve aşağılama” gerekçesiyle yüzde 3 para cezası verdi. RTÜK üyeleri İlhan Taşcı ve Onur Konuralp karara tepki gösterdi.

Kürsü dokunulmazlığını tanımadılar

Kararın uygulanması, RTÜK'ün bundan böyle kürsü dokunulmazlığı bulunan milletvekillerinin sözlerinin bile sansürlenmesini isteyeceği anlamına gelecek.

Kararı Twitter hesabından duyuran RTÜK üyesi İlhan Taşçı, "RTÜK’ün bugünkü cezaları gösterdi ki; milletvekilerinin söyledikleri birilerince beğenilmediğinde kanallar cezalandırılarak bu isimlerin yayınlara çıkarılmaması hedefleniyor. Amaç kimse gerçekleri duymasın, bilmesin! Medyaya baskı siyasilerin açıklamalarına kadar uzandı" dedi.

'Basın özgürlüğü ihlali ve sansür hamlesi'

RTÜK Üyesi Okan Konuralp de kararın 'Basın özgürlüğü ihlali ve sansür hamlesi' olduğunu belirtti. Kararın oy çokluğuyla alındığını belirten Konuralp, milletvekilleri açısından ihlal yaratan kararın TV’ler açısından da basın özgürlüğü ihlali ve sansür hamlesi olduğunu belirtti. "Uzman raporlarında, mevcut iktidarın ve mahkeme heyetinin itibarının zedelendiği iddiasının da bulunması ayrı bir garabettir" diyen Konuralp'in paylaşımları şöyle:

Cafer Mahiroğlu: Tuzun koktuğu ve sözün bittiği nokta

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, karar hakkında yaptığı Twitter paylaşımında, "'Seçilmiş vekillerin basın açıklaması yapması ne zamandan beri suç oldu?' diye sormayacağım" dedi. "Bu cezanın evrensel yayın ilkelerine aykırı bir durum olduğunu da sorgulamayacağım" diyen Mahiroğlu, "Çünkü artık tuzun koktuğu ve sözün bittiği noktadayız" ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, RTÜK'ün 'Saray'ın talimatıyla' CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel'in Gezi Davası kararı sonrası açıklamalarını yayınlayan televizyon kanalları hakkında özel rapor hazırladığını açıklamıştı. Taşçı, rapora Özgür Özel’in isminin eklendiğini ve istenen cezanın ağırlaştırıldığını kaydetti. Taşçı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetmişti:

"RTÜK, Saray'ın talimatıyla Özgür Özel için özel rapor düzenledi!

Bugünkü Üst Kurulda görüşülecek dosyalar yasa gereği 24 saat önceden üyelere dağıtıldı. İzleme raporlari, TİP İstanbul Milletvekili Sayın Ahmet Şık'ın Gezi davası kararlarıyla ilgili açıklamalarına haber bültenlerinde yer veren televizyon kanallarına ceza verilmesi istemliydi.

Toplantıya saatler kala raporlar bu sabah RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in talimatıyla geri çekildi.

İzleme Dairesi Başkanlığına geri gönderilen raporlara CHP Grup Başkanvekili Sayın Özgür Özel'in adı eklendi, ceza maddesi de daha üst sınıra çekilerek ağırlaştırıldı.

Düzenlenen bu raporlara göre, Gezi tutuklamalarını eleştirmek "suçu, suç örgütlerini ve suçluyu övme" sayıldı. Böylece raporlar Özgür Özel ismiyle ve daha ağır ceza istemiyle güncellenerek Üst Kurulda görüşülmek üzere Üyelere yeniden dağıtıldı.

Üst Kurulun saat 15.00 olan toplantı saati de 17.00 olarak değiştirildi. Üst Kurul bu dosyaları görüşmek üzere belirlenen saatte toplanacak.

Yasaya aykırı, 24 saat önceden üyelere dağıtılmamış bu hukuk garabetiyle ilgili son sözü ise Üst Kurul söyleyecek."

Siparişle ekleme mi yapıldı?

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla RTÜK'ün verdiği cezalar eleştirdi.

Ahmet Şık'ın Gezi Davası kararı sonrası yaptığı açıklamalara ceza istendiğini ancak Özgür Özel'in açıklamalarının ceza konusuna sonradan dahil edildiğini belirten Toktaş, "RTÜK üyelerine 24 saat önce bildirilen gündemde TİP’li sahmetsahmet Ahmet Şık’ın Gezi cezalarını eleştirdiği açıklaması için ceza istendiği görülüyordu.Gündem başlıklarına sonradan CHP’li @eczozgurozel Özgür Özel’in açıklaması da eklendi. Soru şu: Bu ekleme siparişle mi yapıldı?" dedi.


'TV kuruluşları konuklarının sözlerinden dolayı cezalandırılamaz'

Ankara İdare Mahkemesi'nin, Danıştay'ın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını hatırlatan Toktoş, TV kuruluşları canlı yayın konuklarının sözlerinden dolayı cezalandırılamayacağınızı belirtti.