Öcalan'ı ekrana çıkaran TRT, Kızıldere tweet'inden ötürü çalışanını kovdu

Türkiye'nin 'Kırmızı Bülten' ile aradığı PKK'nın üst düzey yöneticisi Osman Öcalan'ı ekrana çıkaran TRT, 22 yıllık şef montajcısı Deniz Salmanlı'yı Mahir Çayan ve arkadaşlarını tweet atarak andığı için işten attı.

Öcalan'ı ağırlayanlara işlem yapılmazken, Haber-Sen adlı sendikanın yöneticisi olan Salmanlı, milli güvenliğine karşı faaliyetten kapı önüne konuldu.

Haremlik-selamlık sınavından sonra

TRT, geçen 27 Mart'ta 1260 kişinin katıldığı kurum içi sınav düzenledi. Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde yapılan sınava kadın ve erkekler ayrı salonlarda girdi.

Haremlik selamlık sınav uygulaması tepki çekerken, TRT'de örgütlü olan KESK'e bağlı Haber-Sen üyeleri 1 Nisan'da Twitter'da hashtag açarak, bir protesto kampanyası gerçekleştirdi.

Sen misin Çayan'ı anan!

TRT, bir gün sonra Haber-Sen'in yöneticilerinden olan şefmontajcı Deniz Salmanlı'ya idari soruşturma açtı. Hemen Salmanlı'nın sosyal medya hesapları tarandı. Salmanlı'nın Mahir Çayan ve dokuz arkadaşının 50. ölüm yıldönümü olan 30 Mart'ta şu tweeti attığı tespit edildi:

"Teslim olmuyoruz!' Mahir Çayan, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna, Saffet Alp"

Salmanlı, 'görev başında bulunması sakıncalı görüldüğünden' 9 Nisan'da açığa alındı.

TRT'nin soruşturma evrakında Çayan'ın halen terör örgütü olarak nitelendirilen THKP/C'nin lideri olduğu ifade edildi. Çayan ve 10 arkadaşının 1971'de iki İngiliz teknisyeni Tokat'ın Kızıldere köyüne kaçırıp infaz ettikleri, kendilerinin de girdikleri çatışmada öldürüldüğü, bunun uluslararası boyutu olan bir terör eylemi olduğu belirtildi.

Salmanlı'nın savunmasında "Çayan ve adı geçenlerin Kızıldere'de öldürülmesini, gencecik insanların bir hiç uğruna ölmelerini anmak için paylaştım" dediği belirtildi. Bu paylaşımı ve savunmasıyla sosyal medya üzerinden örgütün eylemine destek verdiği öne sürüldü.

1971'de dağılan THKP/C'nin halen terör örgütü kabul edildiği savunulurken, İçişleri Bakanlığı'nın 'Arananlar Listesi'nde örgüt mensuplarının bulunduğu ve milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan yapılardan olduğu anlatıldı.

Salmanlı, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin "Terör örgütlerine veya milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenler kamu görevinden çıkarılır" hükmü gereğince 9 Ağustos'ta işten çıkarıldı.

Salmanlı'nın avukatı Celal Ülgen, işlemin iptali davası açacaklarını belirtiyor.