Müteahhitin kardeşi: İzin veren belediye sorumlu

Müteahhitin kardeşi: İzin veren belediye sorumlu
Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde selde yıkılan ve en az 20 kişiye mezar olan Ölçer Apartmanı’nın gözaltına alınan müteahhiti Mehmet Özkan'ın kardeşi Davut Özkan, halktv.com.tr'ye konuştu. Özkan, yıkımın birincil sorumlusunun dere kenarında inşaata izin veren belediye olduğunu ifade etti.

İsmail Saymaz

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde selde yıkılan ve en az 20 kişiye mezar olan Ölçer Apartmanı’nın müteahhiti Mehmet Özkan gözaltına alındı. Kardeşi Davut Özkan, halktv.com.tr'ye konuştu.  Özkan, yıkılan apartmanın temelinin bir kat, yanda ağabeyinin oturduğu binanın temelinin iki kat derinde olduğunu söyledi. Özkan, yıkımın birincil sorumlusunun dere kenarında inşaata izin veren belediye olduğunu ifade etti. 
Halen Bozkurt’ta yaşayan Davut Özkan, sel felaketinde dükkanı ve evinin zarar gördüğünü söyledi.

kardesi.jpg
(Foto: Gözaltına alınan müteahhit Mehmet Özkan'ın kardeşi Davut Özkan)


Ağabeyi tarafından inşa edilen Ölçer Apartmanı’nın neden yıkıldığı konusunda Özkan, şöyle konuşuyor:
“ O apartmanın 100-150 metre üstünde bir köprü var. Köprünün yıkılınca suyu binanın bulunduğu yöne saptırıyor. Bina yıkıldıktan sonra enkazıyla 10 katlıyı muhafaza altına alıyor. Yani su sekiz katlıyı yıkıyor, yıktıktan sonra onun enkazından 10 katlı kurtuluyor.”

Özkan, yıkılan apartmanın sekiz, ağabeyinin oturduğu ve ayakta kalan apartmanın ise 10 karşı olduğunu kaydederek, şöyle devam ediyor:
“Ölçer Apartmanı sekiz, diğeri 10 katlı. 10 katlıda bodruma iki kat inilmiş. Altına sığınak ve garaj koymuşlar.”

mehmet-ozkan.jpg
(Foto: Ölçer Apartmanı’nın gözaltına alınan müteahhiti Mehmet Özkan)

Ağabeyinin Bozkurt ve İnebolu’da çok sayıda bina inşa ettiğini anlatan Özkan, “Bozkurt’ta bir numaralı müteahhitti. Parmakla gösterilirdi. Bir tane binası göçtü. Diğerleri maddi hasarlı” diyor.

Yıkımdan ötürü kamu kurumlarının sorumlu olduğunu iddia eden Özkan, şunları ekliyor:
“Burada büyük bir afet oldu. Bence sorumlu olan devlet kurumları. Belediye sorumlu, İmar Müdürlüğü sorumlu, Yapı Denetim sorumlu. En son müteahhit sorumlu. Sorumluluk sahibi insanlar cezasını çeker. Ağabeyimin varsa o da çeker.”