Kim bu Korkmaz'ın hamisi 'büyükbaba': ABD'deki iddianamede çarpıcı detay

Sezgin Baran Korkmaz hakkında ABD'de hazırlanan iddianamaye göre, kod adı 'büyükbaba' olan bir hükümet yetkisiyle sağlam ilişkileri olduğunu ifade ederek, Kingston kardeşlere güvence vermiş.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2021 08:45
Kim bu Korkmaz'ın hamisi 'büyükbaba': ABD'deki iddianamede çarpıcı detay

Korkmaz hakkındaki iddianamede ise Utah Savcılığı’nca 225 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Korkmaz’ın Avusturya’da tutuklanmasını isteyen ABD’nin bu süreçte önemli bir adım attığı da ortaya çıktı. ABD - Avusturya ile arasındaki suçluların iadesini düzenleyen anlaşmanın kapsamı, ABD makamları Sezgin Baran Korkmaz’ı talep etmeden kısa bir süre önce genişletilmiş ve güncellenmiş. 

Türkiye'deki 'dede' kim? 

Cumhuriyet'ten Aykut Küçükkaya'nın haberine göre, İddianamedeki en önemli ayrıntılardan birisini “dede” bölümü oluşturuyor. Korkmaz’ın haklarında soruşturma başlatılan Kingston kardeşleri, kod ismi “büyükbaba” olan, savcılığın ismini ve hangi ülkede olduğunu belirtmediği bir hükümet yetkilisiyle olan sağlam ilişkileri nedeniyle koruyacağı, kendilerine hiç kimsenin “büyükbaba”nın gücünden dolayı dokunamayacağını belirttiği iddia edildi. Korkmaz’ın Kingston kardeşleri korumak için 6 milyon dolar aldığı öne sürüldü. Korkmaz’ın, Kingston kardeşlere bu konudaki mesajlarının dökümü ve Kingston kardeşlerin de Korkmaz’a kendilerini “büyükbaba” aracılığı ile koruması için Türkiye’ye çeşitli zaman dilimlerinde gönderdiği 6 milyon doların kayıtları yayımlandı. Hangi ülkede olduğu belirtilmeyen “dede”yle ilgili “Türkiye’deki siyasi ayak, siyasi aktörler kim” sorusu yanıt bekliyor... 

ABD ile uzlaşabilir 

Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da tutuklanması akıllara, 17-25 Aralık dönemi suçlamalarının kilit ismi Rıza Sarraf’ın yaşadığı süreci getirdi. ABD ve Türkiye resmi olarak Avusturya’ya iade talebinde bulunurken hukukçular, 5 Temmuz’da mahkeme karşısına çıkacak olan Korkmaz’ın büyük ihtimalle ABD’ye iade edileceği görüşünde. ABD’ye iadesi durumunda Utah Eyalet Mahkemesi’nde yargılanacak olan Korkmaz’ı daha önce Rıza Sarraf’ın yaşadığı hukuki sürecin benzeri bir yargılama bekliyor. “İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını Amerikan finans sistemini kullanarak ve Türkiyeli yetkililerden yardım alarak delme suçlamasıyla” aranan İran asıllı Rıza Sarraf, 19 Mart 2016’da ABD’nin Miami kentinde gözaltına alınmıştı. İran’a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamaları yöneltilen Sarraf hakkında 75 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. ABD yargısıyla anlaşma yoluna giderek “itirafçı” olan Sarraf, karapara trafiğini detaylarıyla anlatırken bazı bakanlara ve bürokratlara rüşvet verdiğini itiraf etmişti. Sezgin Baran Korkmaz, iade halinde “karapara aklama”, “dolandırıcılık”, “yargıyı ve soruşturmayı engelleme” gibi suçlamalardan 225 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Sarraf gibi ABD yargısının uzlaşma teklifini kabul etmesi durumunda Korkmaz’dan bildiği her şeyi anlatması istenecek. Türkiye’de bürokrat ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişiye rüşvet verdiği iddia edilen Korkmaz’ın anlatacaklarının Türkiye’de yeni skandalların ortaya çıkmasına yol açacağı yorumları yapılıyor.

'ABD pürüzü gidermiş' 

CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan ABD’deki gelişmeleri değerlendirdi:

“ABD ve Avusturya arasındaki suçluların iadesini düzenleyen anlaşmanın kapsamı ve prosedür ABD makamları Sezgi Baran Korkmaz’ı talep etmeden kısa bir süre önce genişletilmiş ve güncellenmiş. Böylelikle ABD iade ile alakalı olası pürüzlerin de önüne geçmiş. Avusturya’daki süreç ne kadar sürer bilemiyorum ancak nihayetinde Sezgin Baran Korkmaz ABD’ye iade edilecek ve orada yargılanacak. 225 yıl ile yargılanan birisinin, ceza indirimine gitmek için itirafçı olması çok büyük ihtimal. Hatırlarsanız, ABD’nin İran yaptırımlarını 20 milyar dolar ihlal etmekle suçlanan Rıza Sarraf için bile daha az ceza talep edilmişti...”