Artık gönüllüler yangın bölgesine alınmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından yaptığı açıklamada, "Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacaktır" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2021 17:32

"Orman yangınlarıyla mücadele için tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "44 ilimizde çıkan 208 orman yangınının 196'sı kontrol altına alınmış vaziyette" dedi. 

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Orman yangınlarıyla mücadele için tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Karadan ve havadan müdahale araç sayısı hızlıca artmış durumda.

Şu an itibarıyla 56 helikopter yangın söndürme faaliyetlerine devam ediyor. 5 ilimizdeki 12 yangının kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Bu illerimiz Antalya, Muğla, Isparta, Aydın ve Denizli.

Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacaktır"

İlham Aliyev'le görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlham Aliyev'le görüşmesine ilişkin, "Şu an itibarıyla 600'ü aşkın yetişmiş itfaiyeci göndermiş durumdalar. Bunu biraz daha da artırabiliriz diyorlar" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizi asla çöle teslim etmeyeceğiz, kurak bırakmayacağız" dedi.

'252 milyon fidanı yıl bitmeden dikeceğiz'

Yanan alanlarda hasar tespit çalışmaları devam ettiğini belirten Erdoğan, "Bitkisel üretim ve hayvancılıkta zararlar en kısa sürede giderilecektir. Geleceğe Nefes Kampanyası'yla her vatandaşımız için 3 fidan olacak şekilde toplam 252 milyon fidanı yıl bitmeden inşallah dikeceğiz" dedi. 

'Help Turkey'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyada orman yangınlarıyla ilgili "Help Turkey" etiketiyle yapılan paylaşımlara ilişkin, "Help Turkey diye bir kampanya başlattılar. Bunun karşısında söyleyeceğimiz tek şey var, güçlü Türkiye. Nitekim fazla dayanamadılar kısa sürede Help Turkey'i çektiler" diye konuştu.