Davutoğlu'nun endişesi: Jakoben Kemalizm uyanabilir

Davutoğlu'nun endişesi: Jakoben Kemalizm uyanabilir
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin geçmişten gelen toplumsal fay hatları olduğunu belirterek iktidarın yaptığı yanlışların jakoben Kemalizmin uyanışına yol açabileceğini söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Balıkesir'in Edremit ilçesinde yapılan kurtuluş töreninde çarşaflı bir kadının zincirlenerek temsil edilmesi sonrası yaşananlara dikkat çeken Davutoğlu iktidara yönelik eleştirilerde bulundu.

'Jakoben Kemalizm uyanabilir'

“Belli dönemlerde tepkisel trendler ortaya çıkar bunlar da başka eğilimlere hatta bazen gerilimlere yol açar. AK Parti iktidarının yanlışlıklarına duyulan tepki bir kesimde jakoben Kemalizmin tekrar uyanışına yol açabilir, jakoben Kemalizme duyulan tepki de geleneksel muhafazakâr kesimde tepkiselliğe yol açabilir.

Cumhuriyet'in 3 fay hattı

Cumhuriyet'in 100 yıllık tarihinde önemli üç fay hattı var. Biri Kürt-Türk ekseninde etnik, biri Sünni-Alevi ekseninde mezhepsel, diğeri laik-dindar ekseninde dünya görüşü fay hattı. Makul siyasetçilerin geçmiş tecrübelerden ders almış insanların bu fay hatlarını doğru yönetmesi ve aşırı uçlardan kaçınmayı sağlamaları gerekir.

Evren’in darbeciliğini Kemalizme maletmek ne kadar yanlışsa, iktidarın hatalarından da dindarlığı sorumlu tutmak da o derece yanlış.”

Davutoğlu'ndan Yüzde 7 barajı yorumu: Altında kalacaklar

Habertürk'ten Nihal Bengisu Karaca'ya konuşan Cumhur İttifakı’nın seçim barajını yüzde 7’ye indirme kararının 'mühendislik çalışması' olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, “Birilerinin engellenmesi için matematiksel bir dizayn yapılıyor. Daha önce HDP’yi engellemek için hatta Refah Partisi’ni engellemek için %10 barajı getirilmişti. Bizim için barajın bir anlamı yok. Biz daha yüksek oy alacağımızdan eminiz. Ama onlar yaptıkları siyaset mühendisliğinin altında kalacaklar. Kim siyaset mühendisliği yaparsa onun altında kalmıştır. Bizim gücümüzü müzakere marjımızı herhangi bir siyasi denklemde azaltmaz bu" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'a talimat mı verildi?

Diyarbakır Anneleri’nin çadırına gerçekleştirdiği ziyarette bir anneye "Siz de çocuğunuza sahip çıksaydınız” dediği iddiasına açıklık getiren Davutoğlu , "Benim söylemediğim, söylemediğimi rahatlıkla ispat edilebilecek bir cümleyi ısrarla benim ağzıma yakıştırma çabası var bazı kanallarda haberlerde. Biz oraya bir acıyı paylaşmaya gitmişiz, destek beyan etmeye gitmişiz. ‘Çocuklarınıza sahip çıksaydınız’ diyecek olsam o kafada olsam destek vermeye gitmem, niye gideyim? Anlaşılıyor ki orada bu işi siyasallaştırmaya çalışan bir akıl var ve muhtemeldir ki talimat var” ifadelerini kullandı.

Etiketler :