Basın Konseyi'nden RTÜK tepkisi: Gerçek habercileri hizaya getirme çabaları beyhude olacaktır

Basın Konseyi'nden RTÜK tepkisi: Gerçek habercileri hizaya getirme çabaları beyhude olacaktır
Basın Konseyi, RTÜK'ün orman yangınları ile ilgili yayın kuruluşlarına gönderdiği uyarının ardından yaptığı ilk toplantıda, Halk TV, KRT, Tele 1, FOX, Habertürk ve TR 35'e de ceza kesilmesine tepki gösterdi. Basın Konseyi yaptığı açıklamada," Basın dışından gelen iktidar kontenjanından seçilen 6 üyenin bu tür cezalarla gerçek habercileri hizaya getirme çabaları beyhude olacaktır" dedi.

Basın Konseyi tarafından yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle:

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) son toplantısında 5'i ulusal 6'sı yerel 11 televizyon kanalına yağdırdığı idari para cezalarını protesto ediyoruz.

Kamu adına görev yapmak üzere kurulan, tarafsız olmakla yükümlü, basın özgürlüğü için çalışması gereken, gücünü Anayasa’dan ve yasalardan alan RTÜK’ün, sorumsuzca ve ölçülülük ilkesine de aykırı yağdırdığı keyfi cezalarla, tarafsızlığını yitirdiğini her geçen gün ortaya koymaya devam etmektedir.

'RTÜK'ün zorlayıcı politik kararları kabul edilemez'

Ülkemizin yaşadığı en büyük orman yangını felaketinde canla başla çalışarak halka haber ulaştıran, olayların içinden gerçeği yansıtan habercilerin kelimelerini cımbızlayarak keyfi suç üreten RTÜK'ün zorlayıcı politik kararları kabul edilemez. Gazeteciler, bu tür baskıları hak etmedikleri gibi, yaptırımlara da maruz bırakılmaktadır. Özgür haberciliği yok etmek için sansür, oto-sansür, yasaklamalar egemenleştirilmeye çalışılmaktadır.

'Gerçek habercileri hizaya getirme çabaları beyhude olacaktır'

RTÜK’te büyük kısmı medya mensubu bile olmayan, habercilik yapmayan, basın dışından gelen iktidar kontenjanından seçilen 6 üyenin bu tür cezalarla gerçek habercileri hizaya getirme çabaları beyhude olacaktır. Basın, doğru bildiği yolda ve ilkeleri doğrultusunda haberlerini yapmaya devam edecektir.

RTÜK'ü, muhalefet partileri kontenjanından gelen üyelerine saygılı olmaya, hem de basın özgürlüğüne bağlı kalarak halkın haber alma hakkına sahip çıkmaya bir daha davet ediyoruz.

 

Etiketler :