Zelenski İstanbul Sözleşmesini imzaladı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni imzaladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Haziran 2022 14:10
Zelenski İstanbul Sözleşmesini imzaladı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne imza attı. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Parlamentosu (Verkhovna Rada) da sözleşmenin onaylandığını "Tarihi karar" notuyla duyurmuştu.

'Avrupa değerlerini paylaşıyoruz'

Ukrayna lideri, imzayı attığı fotoğrafını "Avrupa değerlerini paylaşıyoruz" notuyla paylaştı. Zelenski'nin bu paylaşımı, AB Komisyonundan Ukrayna'ya adaylık statüsü vizesi verilmesini takiben gerçekleşti.

AB Komisyonu, Ukrayna ve Moldova'ya "aday ülke" statüsü verilmesini, Gürcistan'ın adaylık statüsünün ise daha sonra yeniden değerlendirilmesini istemişti. AB Komisyonunun bu görüşü, 23-24 Haziran'da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nde üye ülkelerin oluşturduğu AB Konseyine sunulacak.