Almanya'dan Ukrayna'ya: AB'ye adaylık yolu kolay değil

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz verdiği bir röportajda Ukrayna'ya Avrupa Birliği (AB) adaylık statüsü verilmesi sorusuna "AB'ye adaylık yolu kolay değil" cevabını verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Haziran 2022 10:18
Almanya'dan Ukrayna'ya: AB'ye adaylık yolu kolay değil

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Alman Haber Ajansına verdiği röportajda, AB'nin, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlangıcından beri Ukrayna'yı birlikte ve kararlı bir şekilde desteklediğini belirterek, AB'nin bu birlik ruhu içinde hareket etmeye devam etmesini istedi.

'AB'ye giden yol kolay değil'

Scholz, Ukrayna'ya AB adaylık statüsü verilmesine ilişkin bir soruya cevaben AB'ye giden yolun kolay olmadığını, bu yola çıkmak isteyen her adayın birçok şartı yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

AB tarafından adaylara ilerleme olduğu konusunda somut şeyler sunulması gerektiğini belirten Scholz, "Aksi takdirde adaylık statüsünün hiçbir şeye götürmediği duygusu ortaya çıkar. Batı Balkanlardaki ülkelere ciddi olduğumuzu göstermeliyiz. Arnavutluk ve Kuzey Makedonya, AB üyeliğine ilişkin somut müzakerelere başlamak için tüm şartları yerine getiriyor. Bu (müzakereler) şimdi başlamalı" dedi.

'AB kendini yenilemeli'

AB'nin de kendisini modernize etmesi gerektiğini belirten Scholz, "AB, genişlemeye kendisini hazırlamalı. Bunun için yapılarını ve karar alma süreçlerini modernize etmeli" dedi. Scholz, bugün oy birliğiyle karar alınan her şey için her zaman oy birliği gerekmediğini, bunu, AB Liderler Zirvesi'nde başka konuların yanında ele alacaklarını kaydetti.

'Kuzey Makedonya ödüllendirilmedi'

Scholz, "Eski Makedonya, Yunanistan ile bir anlaşmazlığı çözmek için adını Kuzey Makedonya olarak değiştirdi ve bunu yaptığı için ödüllendirilmedi. Böyle bir şey bir daha olmamalı. Adaylık statüsü ile umut yaratmak ve umudun hayal kırıklığına yol açmasını istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

'İhraç koridorlarını destekliyoruz'

Şansölye Scholz, dünyadaki gıda krizine ilişkin olarak da Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın tüm dünya için sonuçları olduğunu belirtti. Bu konuda küresel dayanışmaya ihtiyaç olduğuna işaret eden Scholz, "Gıda güvenliği sağlamak için küresel bir girişim başlattık. Ukrayna'daki tahıl ambarları dolu. Milyonlarca ton tahıl ihraç edilmeyi bekliyor" dedi.

Ukrayna'nın Karadeniz'den gelen Rus saldırılarına karşı korunmak için limanlarını mayınlamak zorunda kaldığını belirten Scholz, "Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Ukrayna tahılı için ihraç koridorlarını açma çabalarını destekliyoruz. Müzakereler uzun süredir devam ediyor ve gidip geliyor. Bir anlaşma sağlanmasını dünya için ümit etmek lazım. Rusya, güvenli nakliyata imkan vermesi ve aynı zamanda inandırıcı bir şekilde böyle bir koridoru işgal için kullanmayacağı güvencesi vermelidir" değerlendirmesinde bulundu.

G7 Zirvesi

Şansölye Scholz, Almanya'nın dönem başkanlığında 26-28 Haziran'da Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı'nda yapılacak G7 Zirvesi'nde ele alınacak konular arasında iklim değişikliği, dijitalleşme ve demokrasinin olacağını ifade etti. Bu zirveden bir birlik sinyali çıkmasından çok memnun olacağını belirten Scholz, "Zirve demokrasi dünyasına yeni bir bakış getirmek için bir başlangıç noktası olabilirse bu, özel bir başarı olur" diye konuştu.

Dünyanın 30 yıl sonra bugün olduğundan daha fazla çok kutuplu olacağını söyleyen Scholz, "Birçok güç merkezi olacak. Sadece iki veya üç değil. Buna rağmen bu dünyanın birlikte çalışmasını ve burada demokrasilerin merkezi rol oynamasını başarırsak bu, ileriye doğru büyük bir adım olur" dedi.

'Putin korkunç bir suçu üzerine aldı'

Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile Ukrayna'nın başkenti Kiev'e yaptığı ziyarete de değinerek, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşın korkunç yıkımları geride bıraktığını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya saldırma kararıyla korkunç bir suçu üzerine aldığını kaydetti.