Zaharova: ABD'liler siyasi kurumlarına güvenmiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD’de demokrasiyi ‘Rusya propagandası’ ve Rus hackerların değil, vatandaşların siyasi kurumlara güvenmemesinin tehdit ettiğini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2021 16:44
Zaharova: ABD'liler siyasi kurumlarına güvenmiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Washington'un Moskova'ya yönelik "propaganda faaliyeti" ve "siber saldırı" suçlamalarına tepki gösterdi.

Sputnik'te yer alan habere göre Zaharova, "Amerikan demokrasisini şu an moda olduğu üzere söylendiği gibi otoriter rejimler değil, kendi vatandaşlarının güvensizliği tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.

Zaharova’ya göre, Pearson Enstitüsü ve Associated Press Kamu İşleri Araştırma Merkezi’nin 8 Ekim’de yayınlanan araştırmasında, dezenformasyon yayılmasından Rus troller, RT propagandası ve Çinli hackerlar değil, ABD’li siyasetçiler, IT şirketleri ve sosyal medya kullanıcıların sorumlu olduğu yazıyor.

'ABD'liler hükümeti sorumlu tutuyor'

Zaharova, şu açıklamaları da yaptı: "Bununla birlikte araştırmaya katılan ABD’lilerin neredeyse yarısı (yüzde 48) bilinçli olarak dezenformasyon yayılmasının sorumlusunun bizzat hükümet olduğu görüşünde. Bu, Batı’daki Rusofobinin üzerine kurulu olduğu kavramsal temeli yerle bir ediyor. Anketlerin gösterdiğine göre her üç Demokrat Parti yanlısından biri Washington’ın yalan söylediğinden emin."

Öte yandan Zaharova, toplumdaki güvenin azalmasının ABD’li yetkililer için endişe verici bir işaret olduğunu belirtti.