Rusya'dan Türkiye'ye: Suriye'nin egemenliğine saygı duyulmalı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik olası askeri operasyonunu değerlendirdi. Verşinin, tüm askeri hazırlıkların Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmasını göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ekim 2021 17:07
Rusya'dan Türkiye'ye: Suriye'nin egemenliğine saygı duyulmalı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Türkiye'nin Suriye topraklarına yönelik muhtemel askeri hareketına ilişkin açıklamada bulundu. Verşinin, "Biz, önceden olduğu gibi Suriye'nin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve siyasi bağımsızlığına saygı gösterilmesinden yanayız. Bu bizim ilkesel tutumumuz, Türkiye de dahil tüm ortaklarımızla temaslarımızda bunu esas alıyoruz" dedi.

'Egemenlik vurgusu'

Sputnik'te yer alan habere göre, Suriye'nin egemenliğinin Suriye topraklarının tamamında tesis edilmesi gerektiğini vurgulayan Verşinin, "Suriye'de terörle mücadelede sona geliniyor, doğal olarak buna devam edilmesi gerekiyor. Askeri hazırlıklara gelirsek, bu hazırlıklar Suriye egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmasını göz önünde bulundurmalı" diye konuştu.

Ne olmuştu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün, son dönemde Suriye'de Türk güvenlik güçlerine yönelik saldırıların ardından ABD ve Rusya'nın verdikleri sözleri tutmadıklarını belirterek, "Şimdi bunlar sözlerinde durmadığına göre, bu teröristler burada olduğuna göre ve saldırılarını artırdığına göre bizim de yapmamız gereken, kendi göbeğimizi kendimiz kesmektir. Biz de gerekeni yapacağız, bu bölgelerden bu teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.