Ukrayna'dan Rusya'yı ‘hukuken ezme’ mesajı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, 2018 yılında Kerç Boğazı'nda yaşanan olayla ilgili Lahey'de yapılacak duruşmaların sonuçlarının Rusya için 'ciddi' olacağını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Ekim 2021 09:38
Ukrayna'dan Rusya'yı ‘hukuken ezme’ mesajı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Ukrainskaya Pravda gazetesi için bir yazı kaleme aldı.

Kuleba söz konusu yazıda, 2018’de Kerç Boğazı'nda yaşanan gerilim sonrası 24 Ukraynalı denizcinin Rus güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınması olayına ilişkin Lahey'de yapılacak duruşmaların sonuçlarının Rusya için "ciddi ve kalıcı" olacağını ve Kiev’in "hukuki argümanların çürütülmez mantığı ile bastıracağını" ifade etti.

'Sonuçlar ihlal edenler için ciddi olacak'

Sputnik'te yer alan habere göre, Kuleba ayrıca Kiev'in mahkemedeki zaferinin "dünyanın tamamı için" önemli olduğunu, zira bunun "kuralların çiğnenmemesi gerektiğine" dair bir sinyal olacağını savunarak, Lahey'de alınan kararın adil olacağına güvenini dile getirdi. Ukraynalı bakan, “Olsun, bu (mahkeme süreci) Rus ordusunun uluslararası sularda bir gemiye koçbaşı yapması için gereken zamandan biraz daha uzun sürsün. Ancak sonuçlar, ihlal edenler için daha ciddi ve kalıcı olacak" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Ukrayna'ya ait 3 askeri geminin 25 Kasım 2018 sabahı Rus karasularına girip, hiçbir çağrıya uymadan Kerç Boğazı'na doğru ilerlemesi nedeniyle Rusya, o bölgedeki birliklerini alarma geçirmiş ve bölgeyi güvenlik nedeniyle bir süre için trafiğe kapatmıştı.