Gerilimi tırmandıran sevkiyat: İngiltere'den Ukrayna'ya tanksavar

İngiltere, olası bir saldırı durumunda kendisini savunması için Ukrayna’ya tanksavar silah sağlamaya başladığını açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ocak 2022 16:46
Gerilimi tırmandıran sevkiyat: İngiltere'den Ukrayna'ya tanksavar

Rusya'nın Ukrayna sınırında askeri varlığını artırması Batı'nın "çatışma" kaygılarını artırmaya devam ediyor. İngiltere'nin Savunma Bakanı Ben Wallace İngiltere Parlamentosu’ndaki konuşmasında Ukrayna'ya olası bir saldırıda kendilerini savunmaları için silah gönderme kararı aldıklarını açıkladı. Wallace, Ukrayna’ya hafif tanksavar savunma sistemleri tedarik etme kararı aldıklarını ve ilk silahların Pazartesi günü teslim edildiğini belirtti.

Wallace, öte yandan Ukrayna'ya gönderilen silahlar için az sayıda İngiliz personelin kısa süre eğitim vereceğini de sözlerine ekledi.

'Savunma amaçlı' vurgusu

Sözkonusu kararı İngiltere Parlamentosunda yaptığı konuşmada yapan Wallace, "Bunlar stratejik silahlar değil ve Rusya’ya tehdit oluşturmuyor; yalnızca savunma amacıyla kullanılıyor" dedi.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, Savunma Bakanı, "Bu silahlar kısa menzilli ancak yine de kişilerin durup ne yaptıklarını düşünmesini sağlayacak. Eğer tanklar Ukrayna’ya girerse ve işgal ederse o zaman bunlar savunma mekanizmasının parçası olacak" dedi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov açıklamayı memnunlukla karşıladıklarını bildiren açıklamasını resmi Twitter hesabından paylaştı. Reznikov, "Ukrayna, İngiltere'nin hafif, zırhlı ve savunma amaçlı silah sistemlerine sahip yeni bir güvenlik paketi sağlama kararını çok takdir ediyor" notunu paylaştı.

Ne olmuştu?

Daha önce Rusya’ya Ukrayna’ya yeni bir askeri saldırı düzenlemesinin ciddi sonuçları olacağı uyarısı yapan İngiltere, donanma kapasitesini arttırmak için Kiev’e mali yardım teklif etmişti.