CNN: Biden, Ukrayna'ya ilave 200 milyon dolarlık askeri yardımı onayladı

Amerikan CNN Televizyonu, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'ya yönelik ilave 200 milyon dolarlık güvenlik yardım paketini onayladığını ve bunu 'gizlice' yaptığını öne sürdü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Ocak 2022 08:48
CNN: Biden, Ukrayna'ya ilave 200 milyon dolarlık askeri yardımı onayladı

CNN Televizyonu Başkan Joe Biden yönetiminin, geçen yılın aralık ayının sonlarına doğru Rusya ile gerilim yaşayan Ukrayna için hazırlanan ilave 200 milyon dolarlık güvenlik yardımı paketini gizlice onayladığını iddia etti.

Dört ayrı kaynağa dayandırılan haberde, 200 milyon dolarlık paketin büyük bölümünün hafif silahlar, mühimmat, telsizler ve tıbbi teçhizat gibi unsurlar içerdiğine yönelik bilgi verildi.

Haberde Beyaz Saray'ın kararının bu ayın başlarında Kongre'ye bildirildiği kaydedilirken diğer ABD'li yetkililerin de konuyu gizli kanallardan öğrendiği ifade edildi. 11 Aralık'ta Washington yönetimi, Ukrayna için hazırlanan söz konusu paketi askıya almıştı.

Kararın, durumun diplomatik olarak çözülmesine katkıda bulunmayı amaçladığı öne sürülürken, Biden yönetiminin genişletilmiş askeri yardım paketi üzerinde durduğu bildirilmişti.