Biden'ın CENTCOM adayı belli oldu

ABD Başkanı Joe Biden, ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı'na (CENTCOM), Korgeneral Erik Kurilla'yı aday gösterdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Ocak 2022 11:07
Biden'ın CENTCOM adayı belli oldu

Amerikan basınının üst düzey Beyaz Saray yetkilileri ve Kongre kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, Biden, bu bahar görev süresi dolacak olan CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie'nin yerine geçecek ismi belirledi. ABD Başkanı Joe Biden'ın, McKenzie'nin yerine Korgeneral Erik Kurilla'yı aday gösterdiği belirtildi.

ABD basınından Biden'ın adayını ilk yazan Wall Street Journal oldu.

Erik Kurilla, Kuzey Karolina'daki Fort Bragg üssünde 18'inci Hava İndirme Birliklerinin başında bulunuyor. Senato tarafından adaylığının onaylanması durumunda Kurilla, ABD'nin özellikle Ortadoğu'daki operasyonlarını yönetecek.

Erik Kurilla kimdir?

Tümgeneral Michael Erik Kurilla, hava indirme, zırhlı, Stryker, Özel Kuvvetler'de birçok operasyonu yönetti.

Just Cause (Panama) Operasyonuna paraşütle katıldı.

Desert Shield/Desert Storm Operasyonu (Suudi Arabistan/Irak), Restore Hope Operasyonu (Haiti), Joint Guardian Operasyonu (Kosova-Makedonya), Joint Resolve Operasyonu (Bosna-Hersek), Irak'a Özgürlük Operasyonu (Irak), Operation Enduring Freedom (Afganistan) ve Operation Inherent Resolve (Irak) gibi operasyonlarda görev yaptı.

adsiz-tasarim-2022-01-07t110216-657.png

Kurilla, West Point'teki Birleşik Devletler Askeri Akademisi'nden Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanında lisans derecesine sahip olmasının yanı sıra Regis Üniversitesi'nden yüksek lisans ve National War College'den Ulusal Güvenlik Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesine de sahiptir.

2005 yılında Irak'ta meydana gelen silahlı çatışmada ağır yaralanan Kurilla, daha önce eski ABD Başkanları Obama ve Trump yönetimlerinde CENTCOM'a komuta eden Orgeneral Joseph Votel'ın kurmay başkanı olarak görev yapmıştı.

Öte yandan Obama döneminde, ABD ordusunun terörle mücadele çalışmalarında uzmanlaşan Kurilla, Özel Harekat Komutanlığı'nda Genel Komutan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü olarak görev yaptı.