CENTCOM diplomasi masasına silahı koydu: İran'a askeri eyleme hazırız

Dünya güçlerinin İran'ın nükleer programıyla ilgili müzakereleri Viyana'da yeniden başlatmasına bir haftadan az bir süre kala, ABD'li Komutan McKenzie'den İran'a yönelik açıklama geldi. McKenzie, nükleer müzakerelerin başarısız olması durumunda askeri eyleme hazır olduklarını ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Kasım 2021 16:16
CENTCOM diplomasi masasına silahı koydu: İran'a askeri eyleme hazırız

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, dün Time dergisine verdiği demeçte, "Başkanımız asla nükleer silaha sahip olmayacaklarını söyledi. Diplomatlar bu konuda başı çekiyor ancak CENTCOM, yön verildiği taktirde uygulayabileceğimiz çeşitli planlara sahip" diye konuştu.

Middle East Eye'da yer alan habere göre, Müzakerelere katılacak İranlı yetkililer, ülkelerine yönelik uluslararası yaptırımların hafifletilmesi karşılığında nükleer programını hafifletme olasılığını görüşmek üzere 29 Kasım'da Viyana'da; Avrupalı, Rus ve Çinli mevkidaşlarıyla bir araya gelecekler.

ABD, İran'ın talebi üzerine görüşmelere doğrudan katılmayacak olsa da ABD'li yetkililer, resmi olarak Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen 2015 tarihli çok taraflı nükleer anlaşmayı eski haline getirmek için "zamanın tükenmekte olduğu" konusunda uyarılarını yineliyorlar.

'Üretime geçmediklerini düşünüyorum'

İran'ın nükleer silah üretimine geçmediğine inandığını belirten McKenzie yine de ABD ve onun Ortadoğu'daki müttefiklerinin İran'ın ilerleyişi konusundaki endişelerini paylaştığını ifade etti.

McKenzie, nükleer müzakerelerin başarısız olması durumunda askeri eyleme hazır olduklarını belirtti.

'ABD eli boş beklemeyecek'

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley ise Tahran'ın atom bombası elde etmeye çok yaklaşması halinde ülkesinin "eli boş durmayacağını" söyledi.

Malley, daha önce de Washington'un bir anlaşmaya varılamaması durumunda diğer seçenekleri değerlendireceğini söylemişti.

Biden yönetimi, selefi Donald Trump'ın 2018'de bıraktığı anlaşmaya geri dönmek istiyor. Trump, 2018 yılında nükleer anlaşmadan çekilmesi ardından İran'a yönelik bir dizi cezai yaptırımı yeniden uygulamaya almıştı.

İran da müzakerelerin başarılı olması için ABD'nin anlaşmayı asla terk etmemeyi kabul etmesi ve ayrıca ülkeye yönelik tüm yaptırımları kaldırması gerektiğini ifade ediyor.