Biden'dan Trump'a: Ülkeni sadece kazandığında sevemezsin

Amerika Birleşik Devletleri'nde 2021 yılında gerçekleşen başkanlık seçimleri akabinde yaşanan ve ABD'nin tarihine damga vuran 6 Ocak Kongre baskını ile ilgili konuşan Biden, Trump'a "Ülkenizi sadece kazandığınız zaman sevemezsiniz" dedi. Biden birinci yılında Konfre baskınına ilişkin konuşmasını yapmak için Kongre'ye gittiğini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ocak 2022 18:33
Biden'dan Trump'a: Ülkeni sadece kazandığında sevemezsin

ABD Başkanı Joe Biden, ABD tarihinin en çok konuşan olaylarından biri olan Kongre Baskınına ilişkin konuşmasını yapmak için Kongre binasına gittiğini açıklarken eski Başkan Donald Trump'a da seslendi. Biden resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Geçen yıl, tarihimizde ilk kez, seçimi kaybetmiş olan bir başkan, iktidarın barışçıl transferini engellemeye çalıştı. Ama başarısız oldular. Ülkenizi sadece kazandığınızda sevemezsiniz. Sadece uygun olduğunda yasalara uyamazsınız" dedi.

Biden öte yandan Trump'ın egosundan da bahsederek, "İşte gerçek: Amerika Birleşik Devletleri'nin eski başkanı, 2020 seçimleriyle ilgili bir yalanlar ağı oluşturmuş ve bu yalanları yaymıştır. Prensipten çok güce değer verdiği için böyle yaptı. Çünkü zedelenmiş egosu onun için demokrasimizden veya Anayasamızdan daha önemli" diye yazdı.

Biden konuşmasını yapmak için Kongre binasına gittiğini duyurdu.

Ne olmuştu?

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği basın toplantısında Biden'ın 6 Ocak 2021'deki Kongre baskınının yıl dönümü nedeniyle yapacağı konuşmanın içeriğine ilişkin detayları paylaşmıştı. Psaki, Biden'ın eski Başkan Trump'ın baskındaki rolünü açıklayacağını belirtmişti.