Biden: Açıkça söylüyorum, Putin Ukrayna'ya ilerleyemez

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesini değerlendirdi. Biden, "Ciddi yaptırımlar" mesajı verdiğini ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Ocak 2022 13:10
Biden: Açıkça söylüyorum, Putin Ukrayna'ya ilerleyemez

ABD Başkanı Biden, önceki gün Rusya Devlet Başkanı Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde Rus mevkidaşına Ukrayna'ya saldırmanın "kabul edilemez olduğunu açık ve net şekilde söylediğini" ifade etti.

2021'in son gününde gazetecilerle bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden, perşembe akşamı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında konuştu.

Biden, "Müzakerelerin detaylarını kamuoyu önünde konuşma niyetinde değilim. Ukrayna'ya giremeyeceğini açıkça belirttik. Altını çiziyorum, (Putin) Ukrayna'ya ilerleyemez" ifadelerini kullanarak, "Putin'e, yeni adımlar atması ve Ukrayna'ya girmesi halinde, bizim tarafımızdan ciddi yaptırımlar uygulanacağını, NATO'daki müttefiklerimizle Avrupa'daki varlığımızı artıracağımızı ve bunun ağır bir bedeli olacağını açık ve net şekilde belirttim" dedi.

10 Ocak'taki görüşme

Biden, 10 Ocak'ta Rusya ve ABD heyetleri arasında yapılacak güvenlik garantileri müzakerelerinde tarafların endişelerini istişare edeceğini ve müzakerelerde her zaman ilerleme kaydedilmesini beklediğini kaydetti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı