Taliban 'insan haklarını' konuşmak için Norveç'e gidecek

Taliban heyetinin, gelecek hafta Norveç'in başkenti Oslo'da hükümet makamları da dahil, insan hakları konusu başta olmak üzere birtakım görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ocak 2022 17:06
Taliban 'insan haklarını' konuşmak için Norveç'e gidecek

Norveç Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Taliban temsilcilerinin 23-25 Ocak tarihlerinde Oslo'ya davet edildiği belirtildi.

Taliban heyetinin, Norveç hükümetinin, bazı müttefik ülke temsilcisinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmek üzere Norveç'te temaslarda bulunacağı ifade edildi.

zoouvcp-400x400.jpg

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt yaptığı açıklamada, Afganistan'daki insani krize dair endişelerini dile getirirken son dönemde ülkede yaşananları "milyonlarca insanı etkileyen tam ölçekli insani felaket" olarak nitelendirdi.

Bakanlık, ziyaretin pazar gününden salı gününe kadar planlandığını ve Afganistan'daki insani durum ve insan hakları konulu görüşmeler için "Taliban'ın Norveç makamlarının temsilcileri ve bir dizi müttefik ülkeden yetkililerle görüşeceğini" söyledi.

Açıklamada, söz konusu toplantılara hangi ülkelerin katılacağına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Norveç'in özellikle "kızların eğitimi ve insan hakları" konusunda "net" olacağını vurgulayan dışişleri bakanı Anniken Huitfeldt, toplantıların "Taliban'ın meşrulaştırılması ya da tanınması olmadığını ancak ülkeyi fiilen yönetenlerle konuşmak durumunda olduklarını" belirtti.

Bakan Huitfeldt, siyasi durumun krizi daha da derinleştirerek insani felakete yol açmasına izin veremeyeceklerini kaydetti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı