Taliban yerel bir müzisyenin müzik aletini yakıp videoya çekti

Afganistan'da Taliban yönetimi tarafından kurulan İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı ülkenin Paktia eyaletinde bir müzisyene ekmek teknesi müzik aletini yaktırıp o anları kameralarla kayda aldı. Müzisyenin yüzündeki çaresizlik ve korku görenlerin adeta kanını dondurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Ocak 2022 00:07
Taliban yerel bir müzisyenin müzik aletini yakıp videoya çekti

ABD'nin Afganistan'ı Taliban yönetimine geçtiğimiz yıl terk etmesinin ardından ülke insanları her gün biraz daha karanlığa gömülüyor. Ülkedeki ekonomik kriz insanları iyice yoksulluğa mahkum ederken Taliban yönetimi ülkede insan aklının almayacağı uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyor.

Taliban'ın İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı tarafından uygulanan akıl dışı ilk uygulama mağazalardaki cansız mankenlerin kafalarını kestirmek olmuştu. Görüntüler sosyal medyada yayınlanınca ülkedeki vahim durum ortaya çıkmıştı.

Taliban bu sefer ülkedeki müzik aletlerini müzisyenlere yaktırmaya başladı. Ülkenin Paktia eyaletinde çekildiği anlaşılan görüntülerde bir müzisyenin kendi müzik aletini yaktıktan sonraski çaresizlik ve korkusu kameralara yansıdı.

Afgan gazeteci Abdulhaq Omeri o anları sosyal medya hesabından "Yerel müzisyenler ağlarken Taliban müzisyenin müzik aletini yaktı" notuyla paylaştı.

Halk kıtlık içinde

Taliban'ın yönetime gelmesinin ardından yoksulluk ve sefaletin büyük artış gösterdiği Afganistan'da, insanlar yiyecek ekmeğe muhtaç duruma geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, ülkenin yarısı gıda temininde zorluk yaşarken halkın yüzde 97'sinin yoksul olarak tanımlandığı ülkede, bir lokma ekmek alabilmek için kızlarını satmak zorunda kalan ailelerin sayısı artıyor.

Uyuşturucu bağımlılığı zirve yaptı

Dünyada en fazla afyon üretilen yer olarak bilinen Afganistan'da, Herat vilayetinin merkezinde sokakta yürürken uyuşturucu bağımlılarıyla karşılaşmak sıradan bir durum haline geldi. Taliban kontrolünün her köşe başında hissedildiği şehirde, gerçeklikten kopuk, kendi paralel dünyalarında gezinen yarı baygın bağımlılar bir vakıaya dönüşmüş durumda.

Şehir merkezinde tuttukları bir köşede, köprü altında ya da ıssız bir sokakta yatan uyuşturucu bağımlılarının kimisi fırın, manav, inşaat gibi iş kollarında çalışanlara yardım ederek kimisi de çöplerden kağıt ve plastik toplayarak geçimini sağlıyor. Kimileri de hırsızlık ve dilencilik yaptığını açıkça itiraf ediyor.