Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad: Türkiye'nin müdahalesini reddediyoruz

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad: Türkiye'nin müdahalesini reddediyoruz
Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyon başlatmasının bölgedeki güvenlik ve istikrarı zedeleyeceğini söyledi. Mikdad, "Türkiye’nin Suriye işlerine müdahalesini reddediyoruz" dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, resmi temaslar için İran'ın başkenti Tahran'a gelerek İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasında konuşan Mikdad, Suriye topraklarına yönelik herhangi bir Tük operasyonunun bölgedeki güvenlik ve istikrarı zedeleyeceğini söyledi.

SANA'da yer alan habere göre; İran'ın, Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunun Astana Zirvesi'ndeki beyanlarından memnun olduklarını dile getiren Mikdad, teşekkür etti.

Mikdad, Türkiye'nin Suriye'deki adımlarına da değinerek, “Türkleştirme politikalarını ve Türkiye’nin Suriye işlerine müdahalesini reddediyoruz ve yasadışı olarak mevcut tüm yabancı güçlerin Suriye topraklarını terk etmesi gerekiyor” dedi.

'Suriye ile Türkiye'nin savaşmasına neden olur'

Astana Toplantısı'nın yapılmasının ardından kendisinin Tahran'a gitmesinin doğal olduğunu söyleyen Mikdad, "Türkiye ve hiçbir diğer ülke, Suriye'ye girmekten kazançlı çıkmaz ve bu, Suriye ile Türkiye'nin savaşmasına neden olur ve iki dost ve kardeş ülkeyi etkiler'' dedi.

'Batı'nın hegemonyası kapandı'

Mikdat ayrıca; “Batı’nın kendi politikalarına karşı çıkan ülkelere uyguladığı yaptırımlar uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne aykırıdır. Batı’nın dünya üzerindeki hegemonyasının sayfası kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran, Rusya ve Türkiye üçlü zirvesine katılmak için Tahran'a gitmiş ve burada 40 dakika süren bir görüşme gerçekleşmişti. Görüşmede İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik yapmayı planladığı olası operasyonun "zarar verici olacağı" konusunda uyardığı belirtildi.

Ayrıca Erdoğan'ın Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğinde bir "güvenli bölge" oluşturmak için kuzey Suriye'de askeri bir operasyon başlatma isteğine yönelik açıklama yapan Hamaney kendisine "Bunun Suriye, Türkiye ve bölge için kesinlikle zararlı olduğunu ve Suriye hükümetinin beklediği siyasi eylemi yerine getirmeyeceğini" söyledi. Hamaney, resmi internet sitesinde, "Terörizme karşı çıkılmalıdır, ancak Suriye'deki bir askeri saldırı teröristlere de fayda sağlayacaktır" dedi.