Hamaney'den Erdoğan'a Suriye çıkışı: Bölgeye zarar verir

Hamaney'den Erdoğan'a Suriye çıkışı: Bölgeye zarar verir
Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi temaslarda bulunmak, İran, Rusya ve Türkiye üçlü zirvesine katılmak için gittiği Tahran'da ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından AFP haber ajansı Hamaney'in Erdoğan'ı Suriye'ye yönelik olası operasyon için uyardığını geçti.

İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkesine gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştü. Yaklaşık 40 dakika sürdüğü belirtilen görüşmede Hamaney'in Erdoğan'ı Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik yapmayı planladığı olası operasyonun "zarar verici olacağı" konusunda uyardığı belirtildi.

AFP'de yer alan habere göre Hamaney, Erdoğan'a, Ankara'nın kuzey Suriye'ye yönelik herhangi bir operasyonunun "bölgeye zarar vereceğini" söyledi. Hamaney'in açıklaması İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Suriye ile ilgili görüşmeler gerçekleştirmek için Rus ve Türk meslektaşlarına ev sahipliği yapacağı üçlü zirveden kısa bir süre önce geldi.

Erdoğan'ın Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğinde bir "güvenli bölge" oluşturmak için kuzey Suriye'de askeri bir operasyon başlatma isteğine yönelik açıklama yapan Hamaney kendisine "Bunun Suriye, Türkiye ve bölge için kesinlikle zararlı olduğunu ve Suriye hükümetinin beklediği siyasi eylemi yerine getirmeyeceğini" söyledi. Hamaney, resmi internet sitesinde, "Terörizme karşı çıkılmalıdır, ancak Suriye'deki bir askeri saldırı teröristlere de fayda sağlayacaktır" dedi.

İranlı lider, sorunun Ankara, Şam, Moskova ve Tahran arasında diyalog yoluyla çözülmesi çağrısında bulundu. Erdoğan bugün İran'ın başkenti Tahran'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Suriye konulu üçlü zirveye katılacak. Hamaney'in açıklamaları ise bu toplantıdan hemen önce geldi.

Suriye'ye yönelik olası operasyon: Bir gece ansızın...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mayıs ayı sonunda yaptığı bir açıklamada, Suriye'nin kuzeyine yönelik, "30 kilometre derinliğindeki güvenlik koridorunu inşallah en kısa sürede tamamlayacağız" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan şöyle devam etmişti: "Suriye sınırlarımız boyunca adım adım kurmakta olduğumuz 30 kilometre derinliğindeki güvenlik koridorunu inşallah en kısa sürede tamamlayacağız. Böylece çocuklarımızı kandırıp dağa götüren mekanizmayı tamamen ortadan kaldırmış olacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öte yandan Azerbaycan ziyaretinden dönerken uçakta, Suriye'nin kuzeyine yönelik TSK'nın olası operasyonun sorulması üzerine "Her zaman söylediğim gibi, bir gece ansızın onların da tepelerine ineriz, inmeye de mecburuz. Biz şehitlerimizin bedelini bunlara ödetmeyecek miyiz?" demişti.

Rusya: Mantıksız bir adım

Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, bugün başlayacak ve iki gün sürecek Astana görüşmeleri öncesinde Türkiye'nin Suriye'ye yönelik olası operasyonunu değerlendirmişti. Lavrentyev, sözkonusu operasyon için "Mantıksız bir adım" yorumunu yapmıştı. Lavrentyev açıklamalarının devamında İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik konusuna da değinerek "Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya girmesine çekinceli yaklaşıyor diye Suriye’ye operasyon konusunda Türkiye ile pazarlık yapmıyoruz. Operasyona gözümüzü kapatmıyoruz. Rusya bölgedeki müttefiklerini satmaz" demişti.

İran'dan tepki

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyon sinyali vermesi ardından İran'dan uyarı gelmişti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, "Suriye'nin toprak bütünlüğünün ve ulusal egemenliğinin ihlali olacağı" yorumunu yapmıştı.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Fotoğraf: khamenei.ir